Základní rady ohledně kojení a tipy na zmírnění bolestivosti

Dnes nepřenáším nový článek na téma zvětšení prsou, ale na téma kojení, které bych chtěla postupně rozvinou. Prsa nemají pouze za účel oslňovat muže, ale také především slouží jako reprodukce jídla pro dítě. Jako správná žena a matka obrostlé dívky, mám nemalé zkušenosti v mnoha směrech. Tímto bych chtěla pomoci matkách, které zrovna řeší prsa z jiného pohledu a účelu.

Kojení přináší četné výhody dítěti, matce, rodině a celé společnosti. Ze zdravotního hlediska bych zdůraznila menší výskyt cukrovky a obezity u déle kojených dětí a jejich údajně statisticky doloženou vyšší inteligenci. Výhody dlouhodobého příjmu mateřského mléka se projevují i v pozdějších letech nižší pravděpodobností aterosklerózy, hypertenze, osteoporózy a nádorových onemocnění.

Kojení prospívá i matce, uvolňují se při něm hormony, které podporují stahování dělohy. Vyšší energetický výdej pomáhá při návratu k původní postavě. Produkce mateřského mléka snižuje ženám riziko onemocnění osteoporózou. Kojení po dobu alespoň šesti měsíců snižuje riziko rakoviny prsu, přibližně 4,3 % za každý rok kojení. Další výzkumy ukazují také na nižší riziko rakoviny vaječníků.

Chcete zvětšit poprsí oblíbeným produktem? Potom doporučujeme si přečíst recenzi na BreastExtra.

Jak správně kojit? Krok za krokem

Důležité je klidné prostředí a pohodlná pozice matky i dítěte. Při kojení by dítě mělo být přitisknuté co nejblíže k matce a mít v jedné ose ucho, ramínko a kyčle. Mezi matkou a dítětem by neměla být žádná překážka.

Podebereme prs zespodu a bradavkou obkroužíme rty dítěte. Když otevře ústa doširoka, tak ho přistrčíme k prsu, vložíme mu do úst bradavku a co největší část dvorce. Nikdy nepřikládáme plačící dítě. Většinou má nahoře jazýček a nemůže tedy prs správně uchopit.

Při správném sání se neozývají žádné srkavé nebo mlaskavé zvuky, naopak je slyšet polykání mléka. Dítěti se hýbají ouška a spánky. Pokud přisátí nebo sání bolí, je vhodné zkusit přisátí znovu. Dítě se od prsu odjímá vsunutím malíčku do koutku úst a zatlačením na dolní čelist.

TIP NA ČLÁNEK: Kojení nemusí nutně znamenat konec krásných ňader

Když se vyskytne bolest při kojení

Bolestivé pocity během kojení mohou nejčastěji vzniknout z následujících důvodů:

  • Bolestivé nalití prsou

K bolestivému nalití prsů dochází nejčastěji mezi druhým a pátým dnem od porodu. Prsy bývají oteklé, horké a bolestivé. Laktační poradkyně doporučují studené obklady mezi kojením, teplé  obklady, masáže prsů před kojením, změkčení dvorce odstříkáním před kojením, časté kojení a změny polohy při kojení.

  • Poraněné bradavky – ragády

Jsou obvykle způsobeny špatným přiložením dítěte k prsu. Pokud je dítě nesprávně přiloženo, bradavka je stlačena oproti tvrdému patru dítěte. Při správné technice se prodlouží k místu napojení měkkého a tvrdého patra, kde nedojde ke stlačení. K nesprávné technice sání přispívá také užívání dudlíků.

Před přiložením dítěte odstříkejte trochu mléka, aby došlo ke stimulaci vypuzovacího reflexu a změkčení prsu. Na bolestivá místa aplikujte po kojení mateřské mléko či preparáty podporující vlhké hojení. Začněte kojit vždy z méně bolavého prsu.

  • Ucpaný mlékovod

Projevuje se bolestivým zduřením a zarudnutím jednoho prsu a teplotou. K odstranění potíží je nutné zkontrolovat techniku kojení a začlenit takovou polohu kojení, při níž brada dítěte směřuje k bolavému místu. Mezi kojením můžete na místo přikládat studené obklady, před kojením zkuste teplé obklady a masáž.

  • Zánět prsní žlázy

Podobně jako ucpaný mlékovod se projevuje horkým a bolestivým otokem prsu (většinou jednoho), doprovází ho ale i horečka vyšší než 38 °C, třes a pocit schvácenosti či barevné mapy na prsu. V tomto případě již vyhledejte lékaře, který vám zřejmě předepíše antibiotika. Dále pomohou odpočinek a prostředky tišící bolest a mírnící teplotu. Dále studené a teplé obklady, časté kojení i z postiženého prsu a uvolnění dvorce odstříkáním před kojením.

  • Infekce plísněmi

Projevuje se pálením a svěděním dvorce nebo bradavky. Kůže je napjatá, červená a olupuje se. Podle odbornic z Laktační ligy pomohou protiplísňové masti, pečlivé mytí rukou častá výměna vložek v podprsence.

  • Syndrom bělavé bradavky

Je to změna prokrvení bradavky vyvolaná chladem nebo abnormálním stlačením bradavky ústy dítěte. Ženy udávají bodavou bolest či pocity pálení, když je bradavka bledá. Důvodem bývá špatná technika sání. Stiskem čelistí dítěte dojde k stažení cév v bradavce, tato zbělá a pak znachoví, fialoví a toto bolí. Obtíže bývají výraznější v chladném období. Doporučují se teplé obklady k úlevě popřípadě léky od bolesti.

Důležitá je nejenom správná technika a poloha při kojení, ale také složení mateřského mléka. To závisí na pestré, kvalitní a vyvážené stravě. Se sestavením zdravého jídelníčku vám pomůže ebook Jíme zdravě a hravě s celou rodinou.

Opt In Image
E-book ZDARMA: 4 TIPY, jak urychlit zvětšení poprsí

 

Protože testuji již několik let možnosti zvětšení prsou, bez plastické operace, vytvořila jsem pro Vás E-book ZDARMA, kde naleznete tipy na k rychlejšímu zvětšení prsou.

"Stačí vyplnit a odeslat jednoduchý formulář a TIPY získáte do 5 minut."

Odesláním souhlasíte s tím, že obdržíte marketinkový materiál a zároveň souhlasíte s našimi zásady o ochraně osobních údajů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Top produkt na zvětšení poprsí za rok 2017, 2018 a 2019

Srovnávač produktů

TOP produkty
1.
Mám zájem

Recenze

2.
Mám zájem

Recenze

3.
Mám zájem

Recenze

4.
Recenze
5.
Mám zájem

Recenze

Zvětšení prsou - Vítěz našich testů za rok 2017, 2018, 2019
Hodnocení produktu
Datum hodnocení
Hodnocení
51star1star1star1star1star