Vše, co potřebujete vědět o PMS syndromu

Menstruace je nedílnou součástí života každé zdravé ženy. Nekomfortnímu krvácení a bolestem během periody může předcházet ještě další řada příznaků. A to nejen fyzických, ale také psychických.

Často se objevují několik dní před samotným začátkem menstruace a dokážou pořádně zkomplikovat život. O co se jedná? Jde o takzvaný PMS syndrom. Objasníme vám co to je premenstruační syndrom a poradíme, jak můžete zmírnit jeho příznaky.

Co to je premenstruační syndrom?

Premenstruační syndrom, známý také pod zkratkou PMS, zahrnuje velmi široké spektrum zdravotních problémů, které jsou fyzického nebo psychologického charakteru. Kdy se objevují? Příznaky premenstruačního syndromu nejčastěji přicházejí 7 až 14 dní před začátkem menstruace.

Jejich rozsah a délka trvání je u každé ženy odlišná. Záleží totiž na mnoha faktorech, které ho ovlivňují. Velkou roli hraje genetická predispozice, věk, nebo také celkový zdravotní stav.

Příčiny PMS syndromu nejsou jednoznačné

PMS syndrom je pro lékaře tak trochu záhadou. Ani do dnešního dne nebylo přesně zjištěno, co PMS syndrom způsobuje. Odborníci se ale shodují, že na vině bude nejspíš hormonální nerovnováha, která je způsobena ženským měsíčním cyklem.

Ta je především zapříčiněna kolísáním hladin estrogenu, progesteronu a prolaktinu. Tyto změny následně ovlivňují další chemické procesy v těle, a proto může mít premenstruační syndrom klidně více příznaků dohromady.

Beata (autorka blogu): Trápí tě také PMS syndrom, neboli ukrutné bolesti břicha, hlavy, apod..? Potom nepřehlední moji recenzi na přírodní doplněk stravy, s nímž jsem já i moje dcera nadmíru spokojené. Sice bolesti úplně neustoupily, ale snížily se rozhodně o 80%-90%.

Jaké jsou fyzické a psychické příznaky premenstruačního syndromu?

Bolestivou menstruací a samotným PMS, trpí podle průzkumů více než 80 % žen. I přes toto vysoké číslo se však z odborného zdravotnického hlediska nejedná oficiálně o nemoc.

Přitom některé ženy mohou bolesti spojené s premenstruačním syndromem doslova vyřadit z provozu. Nejsou schopné se věnovat běžným činnostem a často si musí brát v práci volno. Jaké jsou ty nejčastější příznaky premenstruačního syndromu?

  1. Fyzické příznaky premenstruačního syndromu
  • celková bolest, tlak, nebo křeče v podbřišku,
  • nevolnost od žaludku a bolest břicha,
  • bolest hlavy, která může přejít až do migrény,
  • křeče, nebo bolest kloubů a svalů po celém těle včetně zad,
  • zvýšená citlivost, napětí, celkové zvětšení, nebo bolest v prsou a bradavkách,
  • zvýšená teplota, únava a pocit vyčerpání,
  • zažívací problémy a s tím spojená zácpa, nebo průjem,
  • větší zadržování vody, proto se může dostavit pocit nafouklosti,
  • zhoršení stavu kůže, akné na obličeji popřípadě na jiných částech těla,
  • horší kvalita spánku, nespavost,
  • neudržitelné chutě na sladké, nebo slané,
  • pokles libida a sexuální touhy.
  1. Psychické příznaky premenstruačního syndromu
  • úzkostlivé stavy, které mohou přejít až do depresí,
  • náladovost, podrážděnost a nespokojenost se životem,
  • zhoršená koncentrace i při běžných činnostech, dezorientovanost,
  • negativní emoce a pocit nízkého sebevědomí,
  • vybíjení zlosti, agresivita a vztek.

Máte každé ňadro jinak velké? Vysvětlíme vám, co to je asymetrie prsou a zároveň přiblížíme, proč mohou být prsa nerovná.

PMS syndrom může výrazně narušovat vztahy

Jaké ženy nejčastěji trpí PMS syndromem?

Premenstruační syndrom se může objevit u každé ženy, která menstruuje. Jeho nevýhodou je fakt, že příznaky spojené s PMS se během života výrazně mění. Žena se na ně zpravidla nemůže předem připravit, protože s každou přicházející menstruací mohou být jiné.

Podle statistik trápí premenstruační syndrom nejčastěji ženy mezi 20 a 40 rokem. Přičemž čím je žena starší, tím mohou být problémy závažnější. Je důležité si uvědomit, že PMS syndrom také často negativně ovlivňuje další onemocnění jako jsou deprese, migrény, nebo chronická únava.

Klinické studie zjistily, že doplňováním vápníku pomáhal snižovat příznaky PMS – pocity smutku, podrážděnost a úzkost.

Existuje diagnóza?

Diagnostika premenstruačního syndromu přímo lékařem bývá velmi složitá a komplikovaná. Je to z toho důvodu, že příznaků PMS syndromu je opravdu velké množství. K tomu všemu se mohou projevovat v různých intenzitách, délkách, nebo intervalech.

Samotné diagnóze předchází mnoho vyšetření a to hlavně proto, aby byly vyloučeny další případné nemoci. Často je také žena vyzvána k pozorování a zapisování příznaků, které přichází především 7 až 14 dní před menstruací.

5 tipů, jak zmírnit příznaky premenstruačního syndromu

Žádná speciální pilulka přímo na léčbu premenstruačního syndromu zatím neexistuje. Před a také během menstruace je možné potlačit mírné problémy jako jsou bolesti břicha, nebo hlavy, takzvanými analgetiky (Ibalgin, Ibuprofen a další). Užívání tohoto typů medikamentů by mělo být spíše výjimečné. Pokud musíte sahat po růžových tabletkách pravidelně a často, určitě tento problém konzultujte s lékařem.

Další možností, jak léčit premenstruační syndrom a bolestivou menstruaci, jsou antikoncepční pilulky, nebo podávání hormonů žlutého tělíska a gestagenů. K tomu však budete potřebovat lékařský předpis, kterému předchází několik vyšetření.

Věděli jste, že se můžete vyhnout nepříjemnému průběhu menstruace a zmírnění PMS syndromu i vlastním přičiněním? Zkuste zapracovat na vašem životním stylu. Jak na to?

  1. Přidejte do vašeho jídelníčku více plnohodnotných potravin

Vitamíny a minerály jsou důležité pro správnou činnost organismu. Proto zařaďte do vašeho jídelníčku více zeleniny, ovoce a nutričně vyvážených potravin. Nezapomínejte ani na správné rozložení makroživin a jezte dostatečné množství bílkovin. Ve vaší stravě by mělo být dostatek vápníku, vitamínu B, E a hořčíku.

  1. Zařaďte do vašeho dne více pohybu

Člověk byl stvořen k pohybu. Možná se vám to zdá být jako klišé, ale sedavá práce a častá jízda v dopravních prostředcích vašemu zdraví nepřidá, spíše naopak. Nemusíte si hned kupovat roční permanentku do nejbližší posilovny. Bohatě stačí, když začnete každý den chodit na delší procházky, nebo třeba jezdit na menší nákupy na kole místo auta. Pohyb spíše vyhledávejte, než se mu vyhýbejte.

  1. Během menstruace si dopřejte více klidu a odpočinku

Ženy mají pocit, že musí stíhat všechno a nemusí si dopřát ani 5 minut odpočinku. Bohužel, člověk není stroj a je důležité umět takzvaně vypnout. A to především v období, kdy tělo prochází doslova hormonální bouří. Proto během menstruace více relaxujte a dopřejte si klid. Místo náročného sportování trénink buď zjednodušte, nebo ho klidně úplně vynechejte a raději si dopřejte masáž.

Proerecta WOMEN - Recenze a zkušenosti

  1. Zkuste bylinky na premenstruační syndrom

Chemické látky obsažené v pilulkách z lékárny mohou mít mnoho vedlejších příznaků. Proto výrazně přibývá žen, které začínají používat na potlačení příznaků bylinky na premenstruační syndrom. Tyto dary přírody přispívají k normálnímu průběhu menstruace a pomáhají zklidnit roztěkanou mysl. Často je najdete ve formě bylinných směsí, které stačí zalít horkou vodou.

Nechutnají vám bylinkové čaje, nebo nevíte, jaké bylinky na premenstruační syndrom využít? Skvělou variantou jsou rostlinné doplňky stravy ve formě tobolek, které stačí pouze zapít vodou. Proerecta women obsahuje široké spektrum vitamínů a minerálů, které podpoří váš menstruační komfort. Ve složení nechybí extrakt z drmku obecného, macy peruánské, nebo ženšenu.

  1. Vyhněte se alkoholu a kouření

Nezdravé návyky jako je popíjení alkoholických nápojů a kouření negativně ovlivňují vaše zdraví. Během menstruace a také před ní mohou mít vliv na intenzitu a rozsah příznaků spojené s PMS. Kouření a pití alkoholu omezte a v nejlepším případě úplně vynechejte.

Kdy raději zajít na vyšetření k lékaři?

Bezproblémový průběh periody má jen velmi malá hrstka žen. Nepříjemné a bolestivé stavy před a během menstruace nejsou ničím neobvyklým a stěžuje si na ně skoro každá žena. Bohužel, nezbývá nic jiného, než dělat maximum pro zmírnění projevů a tyto stavy přetrpět.

Mějte však na paměti, že pokud se u ženy pravidelně projevují velmi silné příznaky premenstruačního syndromu, které výrazně narušují její běžný život jako jsou abnormální bolesti, nebo hluboké depresivní stavy a není schopná normálně fungovat, je vhodné navštívit lékaře. Je totiž možné, že se nejedná o premenstruační syndrom, ale o premenstruační dysforickou poruchu, známou pod zkratkou PMDD.

Jak se vyhnout nádoru prsu? Přinášíme vám 7 jednoduchých tipů na prevenci proti tomuto závažnému onemocnění.

PMS syndrom udělá z ženy někoho jiného

Co vás nejvíce zajímá o menstruaci a PMS syndromu?

  1. Jakým potravinám se vyhnout pro zmírnění PMS syndromu?

Paradoxně těm, na které máte nejspíš největší chuť. Jsou to všechny nezdravá jídla plné cukrů, ztužených tuků a soli. Měli byste se vyhnout průmyslovým cukrovinkám, sušenkám, nebo brambůrkům. Pokud se nemůžete udržet a stále vás honí mlsná, zkuste nezdravé jídlo nahradit vhodnějšími variantami. Například mléčnou čokoládu za tmavou, vysokoprocentní čokoládu a brambůrky za čerstvou mrkev s domácím tvarohovým dipem.

  1. Jak dlouho trvá premenstruační syndrom?

Bohužel, nejde přesně říct, jak dlouho PMS syndrom trvá. Záleží to na mnoha faktorech, které ho ovlivňují. Během života se může nejen jeho délka, ale také intenzita měnit. Většinou se však jedná o 7 až 14 dní před menstruací. Premenstruační syndrom často zmizí krátce po začátku ženské periody.

  1. Existuje nějaké prevence pro zmírnění bolestivé menstruace a PMS syndromu?

Jednoduchou prevencí je zdravý životní styl. Co si pod tím představit? Velmi zjednodušeně se jedná o pestrou a kvalitní stravu, dostatek pohybu a spánku. Důležité je umět odpočívat, zbytečně se nestresovat a přestat s nezdravými návyky jako je kouření a konzumace alkoholu. Základem jsou také preventivní prohlídky u gynekologa.

Pamatujte, že nejste jediná

Premenstruační syndrom není nic nenormálního a během života se s ním setká skoro každá žena. Jelikož se o menstruaci a problémech s ní spojené moc nemluví, může být toto uvědomění pro ženu velkou úlevou.

Pokud vám přináší PMS syndrom nekomfort, zkuste některý z výše uvedených tipů či doplňků stravy a celkově se zamyslete nad vaším životním stylem. Někdy stačí změnit pouze jednu věc a budete se cítit líp. Mějte však na paměti, že pokud vám premenstruační syndrom zásadně narušuje život, je vhodné ihned vyhledat lékaře a vaše problémy s ním konzultovat.

Opt In Image
E-book ZDARMA: 4 TIPY, jak urychlit zvětšení poprsí

 

Protože testuji již několik let možnosti zvětšení prsou, bez plastické operace, vytvořila jsem pro Vás E-book ZDARMA, kde naleznete tipy na k rychlejšímu zvětšení prsou.

"Stačí vyplnit a odeslat jednoduchý formulář a TIPY získáte do 5 minut."

Odesláním souhlasíte s tím, že obdržíte marketinkový materiál a zároveň souhlasíte s našimi zásady o ochraně osobních údajů. Odhlásit se můžete kdykoliv.