Jak lépe zvládat příznaky premenstruačního syndromu neboli PMS

Dámy, dnes se opět budu věnovat tématu „premenstruační syndrom“, jelikož s ním poměrně dost zápasí má dcera. To bych nebyla, kdybych nenašla řešení pro nějaké problémy. Abych pomohla dceři, ale i částečně sobě, museli jsme si tohle téma dříve nastudovat.

Dceru dlouhodobě provázely v PMS ukrutné bolesti břicha, což se také odráželo na její náladě, která dále ovlivňovala její vztah s partnerem. Dnes je to již minulostí, protože její silné příznaky premenstruačního syndromu jsme společně výrazně zmírnili. Jak se nám to podařilo, se dozvíte níže v článku, kde se dozvíte o osvědčených tipech na snížení příznaků premenstruačního syndromu.

Co je premenstruační syndrom neboli PMS a jaké jsou hlavní příznaky

Než přejdeme k důležitější části, objasníme si, co to je PMS, jelikož článek mohou číst i méně zkušené ženy a dívky. Premenstruační syndrom neboli zkráceně PMS je směs fyzických a emočních příznaků, které mohou nastat v dnech nebo týdnech před menstruací.

Premenstruační syndrom ovlivňuje až 75% žen v plodném věku. Takže, pokud patříte mezi ty, kdo se s tímto potýkají, nejste v tom rozhodně samy. Příznaky PMS se mohou lišit od ženy k ženě, protože každá žena a organismus je jedinečný, ale některé se běžně vyskytují u mnoha žen, jako jsou:

 • Bolesti břicha
 • Náladovost
 • Bolesti hlavy
 • Akné
 • Snížené libido
 • Zácpa a průjem
 • Úzkosti
 • Nadýmání
 • Potíže se spánkem
 • Problémy se soustředit

Ačkoli se výše zmíněné příznaky PMS mohou být náročné, je důležité si uvědomit, že jsou normální součástí menstruačního cyklu a lze je zmírnit, avšak je minimální šance, že se jich zbavíte úplně.

TIP pro ženy: Neste spokojené se svou velikostí a tvarem prsou nebo s jejich povislostí? Než uvažovat nad plastikou prsou, doporučuji vyzkoušet sílu přírody v prášcích na zvětšení a zpevnění prsou, které jsem otestovala za vás.

Proč je důležité efektivně zvládat premenstruační syndrom (PMS)

Zvládání PMS efektivně je klíčové pro udržení klidného a kvalitního, zachování produktivity a celkového pocitu pohody, a to i ve vztazích. Bohužel běžné, výše zmíněné příznaky PMS mohou zasáhnout do vašeho pracovního života, sociálních aktivit a osobních vztahů. Při ignorování neboli neřešení příznaků se mohou stát zdrojem stresu a frustrace.

Zvládání premenstruačního syndromu neznamená pouze zmírnění nepříjemných fyzických příznaků, ale také pochopení a řešení emočních i psychických problémů. Pochopit premenstruační syndrom je důležité pro každou ženu, protože se s ním bude potýkat každý měsíc po většinu svého života. V případě, že PMS nebudete řešit, může značně ovlivnit váš život, charakter a vztahy.

Jak poznat a porozumět příznakům PMS

Jak poznat a porozumět příznakům PMS

Jak jsem již psala výše, je velmi důležité pochopit vlastní tělo, a to platí dvojnásob v případě PMS. Je jedno, zda se projevuje podrážděností, únavou, bolestmi hlavy nebo jakýmkoli jiným způsobem, ale je důležité poznat, co vaše tělo prožívá a proč.

Příznaky PMS nejsou pouze špatným obdobím, které musíte přečkat, jde spíše o signály, které vám vaše tělo posílá a kterým je dobré porozumět. Já vím, mohla jsem vám napsat přímo tipy, jak zamávat s premenstruačním syndromem, ale já chci, abych žena zcela toto období pochopily trochu jinak. Nejde o stav u žen, který nelze zlepšit.

Jak identifikovat příznaky PMS

Příznaky PMS jsou většinou velmi různorodé a mohou se u každé ženy projevovat jinak. Ty nejčastější jsem vypsala výše a jejich rozpoznání je fyzicky nemožné nezaznamenat. Abychom mohli kompletně porozumět těmto příznakům, je důležité si vést, jakousi dokumentaci, například formou zapisování informací do aplikací, jako je například „Menstruační kalendář.

Pokud zaznamenáte nějaké příznaky premenstruačního syndromu, pak můžete nahlédnout do kalendáře a zjistit, zda se vám neblíží menstruace. Takto můžete snadno rozpoznat, zda jde o PMS nebo na vás pouze leze nějaká nemoc.

Vše, co potřebujete znát o menopauze + 3 tipy na zmírnění příznaků

Nesrovnávejte svůj premenstruační syndrom od své kamarádky

Mnohé ženy svůj premenstruační syndrom srovnávají například s příznaky své kamarádky, avšak je si třeba uvědomit, že každá žena je odlišná, tím pádem bude mít i jiné příznaky PMS v různé intenzitě, také na každou bude fungovat rovněž něco odlišného.

Bez ohledu na to, jestli se vaše příznaky liší od těch, které zažívají vaše kamarádky nebo které popisují knihy a články (i ten náš), je důležité poslouchat své vlastní tělo.

Tipy a babské rady na snížení PMS

Tipy a babské rady na snížení premenstruačních syndromů (PMS)

Konečně přecházíme k hlavní části, a to jsou tipy a rady na snížení příznaků PMS. Níže uvedené tipy se osvědčily jak mé dceři, tak i mě. Jak jsem již psala, každá žena je jedinečná a to, co funguje pro jednu, nemusí nutně fungovat pro druhou. Experimentujte s různými strategiemi a najděte to, co vám nejlépe vyhovuje. Naslouchejte svému tělu!

1. Pravidelný aktivní pohyb a cvičení

Tělesná aktivita je jedním z nejlepších způsobů, jak se vyrovnat s příznaky PMS. Aktivit, které je dnes možné dělat, je skutečně nespočet. Můžete vyzkoušet například jógu, procházky, běh, skupinové cvičení, švihadlo, tenis, squash, plavání, badminton nebo jízda na kole.

Aktivní tělesný pohyb, uvolňuje do těla endorfiny, které vám pomohou cítit se šťastnější a uvolněnější. Proč je dále pohyb důležitý pro celkové zdraví, snad nemusím kompletně vysvětlovat, to již známe snad všichni, již od dětství. Snažte se proto zařadit do svého dne alespoň 30 minut jakéhokoliv aktivního pohybu. Nejenže se budete cítit lépe, ale také podpoříte své celkové zdraví.

Co jíst na zvětšení poprsí? Tipy na potraviny, které zařaďte do jídelníčku

2. Zdravé stravovací návyky

Strava hraje významnou roli v tom, jak se cítíme nyní, ale i jak se budeme cítit v budoucnu. Pokud se budete stravovat dlouhodobě nezdravým jídlem a nasycenými nápoji, jak asi budete vypadat za 5, 10, 20 let? Jak bude na tom vaše zdraví? Navíc, strava výrazně ovlivňuje ženské hormony a následně i příznaky PMS a jejich intenzitu. Snažte se proto jíst vyváženou stravu, bohatou na zeleninu, ovoce, celozrnné produkty a bílkoviny.

Zdravé potraviny pomáhají stabilizovat hladinu cukru v krvi a zmírnit mnohé příznaky premenstruačního syndromu, jako je únava, náladovost, zažívací problémy a další. Doporučuju se vyhnout rychlým sacharidům (cukrům: pamlsky, slazené nápoje) a vysoce tučným potravinám (fast food, smažená jídla), které mohou způsobit vyšší intenzitu příznaků PMS, ale vedou k různým nemocem a nadváze.

Proerecta WOMEN - Recenze a zkušenosti

3. Osvědčené doplňky stravy

S dcerou jsme začali nejdříve s úpravou jídelníčku, protože jsme již dlouhodobě, pravidelně cvičily. Protože jsem vyzkoušela řadu produktů a nejvíce si oblíbila ty na zvětšení prsou, jako je například BreastEXTRA, musela jsem opět vyzkoušet sílu přírody pomocí bylinek.

S dcerou jsme vyzkoušely 4 přípravky, které jsou běžně dostupné, ale pouze jeden nás zaujal, a to Proerecta Women. Dcera byla nejdříve skeptická k tomuto doplňku stravy (já ne, osobně zbožňuji doplňky stravy a vím, že dokážou fungovat), ale jakmile jej nasadila 3 týdny před menstruací, byla ohromena výsledky. Značně ji ustoupily bolesti břicha a tím i její podrážděnost.

Jelikož je Proerecta Women přírodní doplněk stravy, který nevyvolává závislosti, užívá jej už 7 měsíců pravidelně a nemůže si výsledky vynachválit. Já sice pocítila zlepšení, ale nemohu moc srovnávat, protože moje příznaky PMS jsou zanedbatelné, což mi závidí nemálo kamarádek i dcera.

Nejčastější příznaky PMS a dalších 6 efektivních tipů, jak je snížit

4. Pravidelný pitný režim, je nezbytný

Pití dostatečného množství vody pomáhá zmírnit některé fyzické příznaky PMS, jako je například nadýmání a bolesti hlavy. Opět, kvalitní pitný režim neovlivňuje pouze PMS, ale samozřejmě celkové zdraví. Doporučuje se pít alespoň 2 až 3 litry vody denně. Můžete také zkusit bylinné čaje, které mohou mít relaxační účinky.

5. Relaxace a péče o sebe

Příznaky PMS mohou být stresující, takže je důležité najít čas na relaxaci. To může zahrnovat čtení knihy, poslech hudby, wellness, meditaci nebo jakoukoli jinou činnost, která vám pomáhá relaxovat. Najděte si nějaký čas jen pro sebe. Chápu, mnoho žen je velmi vytížených, ale čas na malou procházku, například z práce domů, se najde vždy.

Vyzkoušejte některé tipy na snížení příznaků PMS

6. Bylinné čaje pro snížení příznaků PMS

Některé bylinné čaje, jako je heřmánek nebo máta, mají zmírňující účinky na PMS. Takový heřmánkový čaj má uklidňující účinek a může pomoci při nespavosti, zatímco máta může zase pomoci při trávení.

7. Dodržování pravidelného spánkového režimu

Dostatečný spánek je klíčový pro zvládání PMS, ale i pro celkové zdraví. Snažte se jít spát a vstávat ve stejnou dobu každý den, abyste podpořili svůj přirozený cirkadiánní rytmus. Nedostatek spánku může zhoršit některé příznaky PMS, mezi které nejčastěji patří podrážděnost, náladovost, únava a citlivost.

Víte, jak zpevnit povislá prsa? Prozradíme vám 6 tipů pro dokonalý dekolt

8. Omezte kofein a alkohol

Kofein a alkohol mohou zhoršovat některé příznaky premenstruačního syndromu, jako je nespavost a podrážděnost. Je vhodně se jich buď zcela zbavit nebo se je snažit aspoň omezit, zejména v týdnu před menstruací.

Místo toho se zaměřte na správné doplňování tekutin (nealkoholickými a nejlépe neslazenými nápoji) a konzumaci zdravých nápojů, jako jsou bylinné čaje nebo ovoce a zelenina, které nabízí vitamíny a minerály, ale jsou i bohaté na vodu.

Jak stres ovlivňuje PMS premenstruační syndrom

Jak stres ovlivňuje PMS premenstruační syndrom

Je zapotřebí individuálně vysledovat, co na vás funguje a co zase naopak ne. Dalším významným spouštěčem příznakům PMS a jejich intenzity je stres. Stres je součástí našeho každodenního život, proto je vhodné jej nějakým způsobem eliminovat nebo snížit.

Vliv stresu na PMS

Věda nám ukazuje, že stres může zhoršovat příznaky PMS. Hormony, které tělo produkuje při stresu, mohou ovlivnit rovnováhu hormonů v těle, která je spojena s menstruačním cyklem. To může vést k intenzivnějším a delším příznakům PMS.

Stres může zhoršovat takové příznaky PMS jako bolesti hlavy, bolesti břicha, podrážděnost, úzkost a nespavost. Dokonce i mírný stres může zvýšit citlivost na bolest, což může zhoršovat nepohodlí spojené s PMS.

Tipy na zvládání stresu a PMS

Jak jsem již psala výše, ovládnutí stresu je důležitým krokem ve zvládání PMS. Ačkoli se stresu nelze úplně vyhnout, existují metody či typy, které mohou pomoci zmírnit jeho dopad na vaše tělo a mysl.

 • Pravidelné cvičení: Cvičení je přírodní antistresový lék. Pomáhá uvolňovat endorfiny, a jak jistě víte, pokud čtete pozorně, jde o tzv „hormon štěstí“, který dokáže zlepšit náladu a zmírňuje stres.
 • Relaxace a meditace: Relaxační a meditační metody (odpočinek, meditace, jóga, knihy, procházka) mohou pomoci uklidnit mysl a snížit hladinu stresu.
 • Dostatek spánku: Spánek je nezbytný pro regeneraci těla a mysli. Pokud máte dostatek kvalitního spánku, budete lépe schopni zvládat stres a tím i snížíte projevy PMS.
 • Zdravá strava: Strava bohatá na živiny může podpořit vaše tělo a mysl během stresových období. Vyhněte se rychlým sacharidům, tučným jídlům, alkoholu a kofeinu, které způsobují kolísání nálady a energie.

Kdy je načase zajít k lékaři

Kdy vás premenstruační syndrom donutí vyhledat lékařskou pomoc

Ačkoli PMS je běžný stav, který může způsobit nepohodlí a nepříjemnosti, existují situace, kdy je třeba vyhledat lékařskou pomoc. Pokud si zaznamenáte nějakou z níže uvedených situací, měli byste se obrátit na svého lékaře:

 • Extrémní fyzické příznaky: Pokud máte extrémní bolesti břicha, průjem, nebo jiné fyzické příznaky, které vás dlouhodobě negativně ovlivňují v běžných činnostech, vztazích nebo vás dokonce donutí zůstat v posteli, je čas na návštěvu lékaře.
 • Silné emoční příznaky: Pokud se cítíte extrémně podrážděná, smutná, nebo máte myšlenky na sebepoškození nebo sebevraždu, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc. Nejde o žádné selhání, ale projev určité nemoci, kterou je nutné řešit.
 • Příznaky, které nezlepšují: Vyzkoušely jste různé metody na zvládání příznaků PMS, ale nic nepomáhá, nebo se příznaky zhoršují? Je vhodný čas se svěřit lékaři.

Jaké léčebné možnosti se nabízí při nesnesitelných příznacích PMS?

 • Hormonální terapie: Léky, které regulují nebo mění hladiny hormonů v těle, mohou být účinné při zmírnění příznaků.
 • Antidepresiva: Některá antidepresiva mohou zmírnit emoční příznaky PMS (podrážděnost, deprese a náladovost)
 • Nesteroidní protizánětlivé léky: jedná se o léky zmírňující fyzické příznaky, jako například bolest v prsou, bolesti břichy a hlavy.
 • Doplňky stravy a vitamíny: Některé studie prokazují, že doplňky stravy, jako je vápník, vitamín B6 nebo hořčík, pomáhají se zmírnění příznaků premenstruačního syndromu.
 • Životní styl a domácí léčba: Změny životního stylu, jako je již zmíněné cvičení či jakýkoliv fyzický pohyb, zdravá strava, dostatek spánku a snížení stresu, výrazně přispějí ke zmírnění příznaků PMS.
 • Poradenství a terapie: Někdy může být i nápomocné, když se žena se svými projevy vyzpovídá někomu cizímu, kterému však může věřit. Terapie nebo poradenství poskytují určitý způsob, jak zvládat emocionální příznaky PMS.

Jak zvládáte vy svůj premenstruační syndrom?

A jak zvládáte vy svůj premenstruační syndrom? Za vaše názory a tipy budu nejen velmi ráda já a má dcera, ale i další čtenářky. Vaše tipy a rady mohou pomoci dalším ženám zvládat, tohle pravidelné a nepříjemné období.

Moje dceři například pomohla změna stravování a jejich intervalů, ale také přírodní doplněk stravy Proerecta Women, který si vychvaluje nejen ona, ale i mnoho další uživatelek. Přesto je pořád brát v potaz, že co funguje na jednu ženu, nemusí přesně fungovat na jinou.

Opt In Image
E-book ZDARMA: 4 TIPY, jak urychlit zvětšení poprsí

 

Protože testuji již několik let možnosti zvětšení prsou, bez plastické operace, vytvořila jsem pro Vás E-book ZDARMA, kde naleznete tipy na k rychlejšímu zvětšení prsou.

"Stačí vyplnit a odeslat jednoduchý formulář a TIPY získáte do 5 minut."

Odesláním souhlasíte s tím, že obdržíte marketinkový materiál a zároveň souhlasíte s našimi zásady o ochraně osobních údajů. Odhlásit se můžete kdykoliv.