Vše, co potřebujete znát o menopauze

V životě ženy dochází k různým hormonálním změnám. Od pravidelné menstruace, přes těhotenství až po menopauzu. Právě klimakterium a menopauza bývá mezi ženami skloňována nejvíce.

Je to hlavně kvůli příznakům, které může mnoho žen nepříjemně překvapit. Už je vám přes 40? Možná u vás brzo začne přechod. Přiblížíme vám, jak poznat menopauzu a zároveň poradíme 3 tipy na zmírnění příznaků klimakteria.

Co se děje při menopauze a co to je?

Menopauza je lékařské označení pro poslední menstruaci v životě ženy. Žena v menopauze je taková, která neměla 12 měsíců za sebou menstruaci. Proto se datum menopauzy určuje až zpětně.

Mnoho žen však nerozlišuje pojem menopauza od přechodu, nebo klimakteria a obecně těmito všemi názvy označují období, při kterém dochází ke snížení aktivity ženských pohlavních orgánů. Co se děje při menopauze?

Činnost vaječníků postupně oslabuje a tím dochází k postupné ztrátě menstruace. Kvůli těmto změnám probíhá v ženském těle doslova hormonální bouře a dochází k výkyvům především estrogenu a progesteronu.

Fáze menopauzy aneb jak dlouho trvá menopauza?

Pokud si myslíte, že přechod trvá den nanejvýš pár dní, musíme vás zklamat. Menopauza se nestane takzvaně přes noc. Tělo se do tohoto stavu dostává postupně a někdy může trvat i několik let.

Jak dlouho může trvat menopauza, respektive přechod u vás, je velmi individuální a nejde určit přesně na den. Období kolem menopauzy můžeme rozdělit na 3 základní fáze. Jaké jsou fáze menopauzy?

 • premenopauza, která přichází zhruba 4 roky před poslední menstruací. Typické jsou pro ni nepatrné změny v menstruačním cyklu a PMS. Některé ženy si jich však nemusí ani všimnout.
 • perimenopauza, která se objevuje několik měsíců i let před samotnou menopauzou. Většina žen při ní pociťuje typické příznaky menopauzy.
 • postmenopauza je označení pro období 1 roku po posledním menstruačním krvácení. Příznaky menopauzy pomalu mizí a tělo se postupně přizpůsobuje nové etapě života.

Nejlepší pomocníci na potlačení příznaků menopauzy

Menoxin - Podporuje snížení příznaků menopauzy

Menoxin

Dle dostupných informací a recenzí, jde o nejlepší přípravek na potlačení příznaků menopauzy. Mnoho žen si jej vychvalují.

Feminus - Snižuje příznaky menopauzy a podporuje estrogen

Feminus

Feminus je přírodní doplněk stravy pro ženy, který obsahuje vitamíny a minerály pro podporu zdraví v období menopauzy a menstruace.

Pozor na předčasnou menopauzu

Můžete se setkat s pojmem předčasná menopauza. Co se děje při předčasné menopauze? Samotný název vám napoví. Jde o menopauzu, která se u ženy objevila daleko dříve, než je běžné. Tedy před 40. narozeninami.

Důvodem tak brzké menopauzy může být mnoho faktorů, které žena částečně může, ale také nemůže ovlivnit. Velkou roli hraje dědičnost, zdravotní stav, nebo životní styl.

Bohužel, předčasnou menopauzu také často provází další vážné zdravotní komplikace. Proto je při zjištění příznaků předčasné menopauzy důležité navštívit co nejdříve vašeho lékaře.

TIP: Častým ukazatelem stárnutí je nejen změna velikosti oblečení, ale také spodního prádla. Ukážeme vám, jak se mění ženské poprsí s přibývajícími roky.

Muži nemají menopauzu, ale Andropauzu

Muži mají výhodu, menopauza se týká pouze žen

Přechod se týká pouze žen, protože souvisí s činností ženských pohlavních orgánů. Podle statistik může žena předpokládat, že se u ní menopauza objeví v 51, nebo 52 letech.

Nicméně nepříjemné příznaky klimakteria, které vedou až k menopauze, může žena pocítit už od 40 let jejího života a můžou klidně trvat až do 60, kdy přijde menopauza.

To, kdy se u vás objeví menopauza je velmi individuální a záleží na mnoha okolnostech. Je však nutné si uvědomit, že menopauza je stejně přirozený stav zdravé ženy, jako například menstruace.

TIP: 6 osvědčených tipů, jak snížit příznaky PMS. Už žádná podrážděnost a bolesti břicha!

Jak poznat menopauzu? Tyto příznaky vám napoví

Příznaků klimakteria je celá řada. S jistotou však nejde říct, jaké příznaky a v jaké intenzitě se objeví přímo u vás. Je nutné si ale uvědomit, že každý organismus pracuje trochu jinak, a proto není vhodné se porovnávat s ostatními ženami.

Některé příznaky klimakteria vás můžou potkat a jiné se vám můžou vyhnout obloukem. Záleží na mnoha faktorech. Vodítkem k tomu, jak bude vypadat vaše klimakterium, nebo jak dlouho bude trvat menopauza u vás, může být vaše matka a její zkušenosti s menopauzou. Na druhou stranu ani to není zárukou, že váš přechod bude probíhat stejně. Jaké jsou nejčastější příznaky klimakteria a přicházející menopauzy?

 • změny v menstruačním cyklu,
 • váhové výkyvy,
 • zvýšení, nebo naopak snížení krvácení při menstruaci,
 • návaly horka a výrazné pocení,
 • nekvalitní spánek a noční buzení,
 • špatná psychická pohoda,
 • stres a kolísavá nálada,
 • zažívací a vyprazdňovací potíže,
 • nízké libido a ztráta sexuálního chtíče,
 • vaginální problémy, jako je suchost,
 • problémy se soustředěním a snížená produktivita,
 • bolesti hlavy, kloubů, svalů i poprsí,
 • zhoršení kvality vlasů, nehtů a kůže,
 • problémy s močením a inkontinence.

Udělejte si test na menopauzu doma

Test na menopauzu si můžete udělat doma

Jak ještě poznat menopauzu? Kromě typických příznaků klimakteria, kvůli kterým poznáte, že procházíte některou fází menopauzy existuje ještě další možnost, jak zjistit, jestli jste skutečně v přechodu. V lékárně, nebo v internetových lékárnách si můžete pořídit domácí test na menopauzu. Tyto testy na menopauzu jsou jednoduché a během pár sekund vám prozradí váš výsledek. Pomocí těchto testů se zjišťuje hladina hormonů v moči.

Pokud chcete mít větší jistotu můžete také navštívit lékaře, který vám může udělat test na menopauzu z krve. Jedná se o hormonální testy z krve. Ty jsou přesnější, na druhou stranu i jejich výsledek může být zkreslený, protože hladina hormonů může být ovlivněna také kondicí dalších orgánů. Proto je opravdu nutné, aby lékař vyloučil všechny možné příčiny vašich problémů.

TIP: Trápí vás povislé poprsí? Modelace je jednou z možností, jak tento problém vyřešit. Odhalíme vám, co od tohoto zákroku můžete očekávat.

Léčba menopauzy: hormony i běžně dostupné prášky z lékárny

Léčba menopauzy se nezaměřuje přímo na samotnou menopauzu, protože to je stav, který je normální a nejde o nich škodlivého. Hlavním cílem léčby menopauzy je zmírnění a utlumení příznaků, které ženu trápí.

Pokud jsou příznaky klimakteria nízké, doporučuje se upravit životní styl a případně používat běžné léky na konkrétní problémy, jako třeba bolest hlavy, které může žena sehnat bez lékařského receptu. Silné a omezující příznaky se pak léčí hormonální terapií. Tu však může předepsat pouze lékař na základě různých vyšetření.

Prsa a stárnutí: jak se mění ženské poprsí s přibývajícím věkem

3 efektivní tipy, jak zmírnit příznaky menopauzy

Zmírnit příznaky menopauzy a zajistit si poklidný průběh přechodu můžete i bez chemických prášků z lékárny. Stačí, když ve vašem životním stylu uděláte pár malých změn. Jak na to? Přinášíme vám 3 tipy, jak můžete jednoduše a efektivně zmírnit nepříjemné projevy klimakteria. Které to jsou?

1. Vsaďte na bylinky a přírodní doplňky stravy

Bylinky jsou velmi oblíbenou metodou, jak snížit negativní projevy přechodu. Můžete si vybrat z různých forem, jak bylinky na menopauzu budete užívat. Nejoblíbenější jsou čaje na menopauzu, tinktury, nebo speciální doplňky stravy určené pro ženy v menopauze.

Ty obsahují vyvážený poměr aktivních látek, které vám pomohou prožít přechod bez starostí. Jejich velkou výhodou je fakt, že neobsahují žádné zbytečné chemické látky, a navíc se nemusíte bát vedlejších účinků.

Menoxin - Podporuje snížení příznaků menopauzy

Menoxin

Dle dostupných informací a recenzí, jde o nejlepší přípravek na potlačení příznaků menopauzy. Mnoho žen si jej vychvalují.

Feminus - Snižuje příznaky menopauzy a podporuje estrogen

Feminus

Feminus je přírodní doplněk stravy pro ženy, který obsahuje vitamíny a minerály pro podporu zdraví v období menopauzy a menstruace.

2. Upravte váš jídelníček

Vaše stravování ovlivňuje činnost vašeho organismu víc, než si možná myslíte. Je nutné si uvědomit, že jídlo je palivo pro vaše tělo. Proto je důležité zaměřit se na to, aby vám ve vašem jídelníčku nechyběly všechny důležité živiny.

Ty najdete v plnohodnotném jídle, které je nutričně vyvážené. Nezapomeňte také na to, že se zvyšujícím se věkem byste se měli zaměřit také na dostatečný příjem všech vitamínů a minerálů.

3. Dopřejte si pravidelný pohyb

Přechod může mít negativní vliv na vaše fyzické a psychické zdraví. Ať už vás trápí zvyšující se váha, nebo pociťujete zvýšený stres, pohyb dokáže podpořit vaši vitalitu a kondici.

Nemusíte si hned kupovat permanentku do posilovny, nebo běhat každý den několik hodin. Stačí, když do vašeho dne zařadíte více přirozeného pohybu, například ve formě procházek ve vašem blízkém okolí.

Krvácení po menopauze: klíčová je poslední menstruace

Krvácení po menopauze může mít 2 diagnózy. První je fakt, že vlastně nejde o krvácení po menopauze, ale pouze o období přechodu. Samotná menopauza totiž přichází až když žena skutečně 1 rok nemá menstruaci. Během přechodu se můžou menstruační cykly střídat a jeden měsíc se může, ale nemusí krvácení objevit.

To může mnoho žen zmást. Pokud jste však neměli 12 měsíců po sobě menstruaci, pak jde skutečně o krvácení po menopauze. V takovém případě je vhodné navštívit co nejdříve lékaře. Krvácení po menopauze může totiž signalizovat zdravotní problémy.

TIP: Přibývají vám kila na váze rychlostí blesku? Vyzkoušejte proteinový koktejl DailyMix, které vám dodají energii a perfektně zaženou hlad.

Nejčastější dotazy ohledně menopauzy

Podívejte se na nejčastější dotazy k menopauze

O menopauze jste se mohli toho hodně dozvědět, ale mnoho žen zajímají i jiné otázky a následné odpovědi. Zjišťovala jsem o žen a známých, co je o menopauze nejvíce zajímá, abych mohl odpovědi vypsat níže. Pokud vám něco chybí, budu ráda, když mi to napíšete do komentářů, pod článek.

Co je menopauza?

Menopauza je přirozený biologický proces, který označuje konec reprodukčního cyklu u žen. Obvykle se vyskytuje mezi 45 a 55 lety věku a je charakterizována snížením hladiny hormonů estrogen a progesteron.

Jaké jsou příznaky menopauzy?

Mezi příznaky menopauzy patří návaly horka, pocení v noci, nespavost, suchost pochvy, úbytek sexuální touhy, deprese, úzkost, náladové výkyvy a bolesti hlavy.

Jak dlouho trvá menopauza?

Menopauza obvykle trvá několik let. V průměru trvá kolem 4-5 let, ale u některých žen může trvat až 10 let.

Jaké jsou možnosti léčby menopauzy?

Léčba menopauzy zahrnuje hormonální terapii, která může pomoci zmírnit příznaky menopauzy. Existují také další možnosti, jako jsou nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID), léky proti depresi, antidepresiva, ale také vynikající doplňky stravy, jako je Menoxin a Feminus.

Jak mohu zmírnit příznaky menopauzy?

Kromě léků existuje řada opatření, která mohou pomoci zmírnit příznaky menopauzy. Ty zahrnují cvičení, zdravou stravu, omezení kofeinu a alkoholu, snižování stresu, pravidelný spánek a udržování zdravého tělesného hmotnosti.

Jak mohu udržet zdraví kostí v období menopauzy?

Po menopauze se riziko osteoporózy zvyšuje, proto je důležité udržovat zdravé kosti. K tomu může pomoci konzumace potravin bohatých na vápník, vitamin D a další živiny, pravidelné cvičení a užívání případně doplňků stravy obsahujících vitamín D a vápník. Lékař by Vám měl doporučit individuální přístup k prevenci osteoporózy.

Menopauza jako přirozená součást života ženy

Menopauza je často obávaným obdobím v životě ženy. Přitom jde o období, se kterým se setká každá zdravá žena. Kromě výše uvedených tipů, jak snížit příznaky menopauzy je také důležitá psychika. S menopauzou nebojujte a přijměte ji, jako součást vašeho života.

Uvidíte, že už jen toto uvědomění vám pomůže prožít přechod s úsměvem. Pokud však nepříjemné příznaky klimakteria narušují vaše běžné fungování a způsobují vám extrémní fyzickou, nebo psychickou bolest, je rozhodně nutné kontaktovat vašeho lékaře.

Opt In Image
E-book ZDARMA: 4 TIPY, jak urychlit zvětšení poprsí

 

Protože testuji již několik let možnosti zvětšení prsou, bez plastické operace, vytvořila jsem pro Vás E-book ZDARMA, kde naleznete tipy na k rychlejšímu zvětšení prsou.

"Stačí vyplnit a odeslat jednoduchý formulář a TIPY získáte do 5 minut."

Odesláním souhlasíte s tím, že obdržíte marketinkový materiál a zároveň souhlasíte s našimi zásady o ochraně osobních údajů. Odhlásit se můžete kdykoliv.