Hormony ovlivňují nejen vaši náladu, ale také fyzický stav vašeho organismu. Mění se vaše nálada jako počasí nebo máte problémy s cyklem? Možná vám kolísá ženský hormon estrogen. Nízká hladina estrogenu, ale také jeho vysoká hodnota, může způsobit mnoho komplikací.
Slyšíte o tomto hormonu poprvé a nevíte, co si pod tímto pojmem představit? Nevadí, my vám vysvětlíme, co to je a zároveň poradíme, jak doplnit estrogen a obnovit jeho správné hodnoty ve vašem těle.
Obsah článku
Co to je estrogen?
Estrogen je hormon, který po chemické stránce patří do skupiny takzvaných steroidů. Říká se mu ženský hormon, protože jde o látku, která ovlivňuje celý ženský reprodukční systém.
Tvorba estrogenu probíhá na více místech v organismu. Nejvíce ve vaječnících, žlutém tělísku, ale po přechodu třeba také v játrech. I přesto, že se mu říká ženský hormon, jeho menší množství najdete i v mužském organismu.
Proč se estrogenu říká ženský hormon?
Estrogen hraje důležitou roli v každém období života ženy. Podílí se na vývoji děložní sliznice a jeho přítomnost je nepostradatelná v těhotenství. Estrogen má nemalý vliv na menstruační cyklus a libido.
Správná hladina estrogenu v organismu podporuje vitalitu kostí, cév a reguluje hladinu cholesterolu v krvi. Jeho hladina stoupá v období puberty, kdy podporuje celkový růst. Díky estrogenu mají ženy svoje typické křivky, jako je bujné poprsí nebo kulaté boky.
Ženské hormony: druhy estrogenu
Aktuální produkce a hladina přírodních estrogenů v organismu závisí nejen na tom, kde se konkrétní druh estrogenu vytváří, ale také na tom, v jakém životním období se žena právě nachází.
Menstruace, těhotenství, kojení, ale také stárnutí, mají nemalý dopad na celkové hodnoty ženských hormonů v těle. Odborníci rozlišují 3 základní druhy estrogenu. Jaké to jsou?
- Estron, který je v ženském těle nejméně zastoupený.
- Během těhotenství se vytváří v placentě důležitý estriol.
- Zrání vajíčka, ovulaci a v případě těhotenství zajištění správného krevního oběhu plodu má na starosti estradiol. Ten působí také na růst ženských pohlavních orgánů a jeho produkce probíhá ve vaječnících.
TIP: Pokud chcete zvýšit hladinu estrogenu přírodní formou, rozhodně vyzkoušejte doplněk stravy Feminus, který jsme si samy odzkoušely a na základě našich zkušeností sepsaly recenzi.
Jak zjistit hladinu estrogenu a kolik je jeho optimální množství?
Pokud jste se rozhodli, že chcete zjistit hladinu estrogenu, není nic jednoduššího, než zajít za vaším lékařem. Ten vám odebere malé množství krve, kterou nechá laboratorně vyšetřit.
Následně na základě výsledků testů vám sdělí vaše hodnoty. Jedná se o velmi přesnou formu toho, jak zjistit hladinu estrogenu ve vašem těle. Všeobecně se udává, že optimální hladina u žen je 43 až 180 pg/ml. Muži mají stanovené hodnoty o něco nižší.
TIP: Podprsenka je základem šatníku každé ženy. Chystáte se na nákup nového kousku? Přiblížíme vám, jak jednoduše zjistit správnou velikost vaší podprsenky.
Nízká hladina estrogenu nesouvisí jen s menopauzou
Poměr ženského hormonu estrogenu se snižuje především při zdravotních problémech s vaječníky, jako je syndrom polycystických vaječníků. Výkyv nastane také při odstranění vaječníků.
Na jeho hladinu má vliv, ale také mnoho dalších onemocnění jako jsou poruchy příjmu potravy (anorexie, bulimie), chronické onemocnění ledvin a štítné žlázy. Jaké jsou nejčastější příznaky nedostatku estrogenu?
- nepravidelný menstruační cyklus,
- potíže s otěhotněním,
- silné PMS, které brání ženě v běžných činnostech,
- návaly horka,
- neschopnost se soustředit a vynechávající paměť,
- nulové libido,
- vaginální suchost a kvůli tomu bolestivý sex,
- zhoršení kvality pleti a výskyt většího množství ochlupení na obličeji,
- pravidelné infekce močového měchýře,
- špatná nálada, která přechází do depresí.
Přirozený úbytek estrogenu přichází také se stárnutím. Mezi 40. a 50. rokem u žen začíná menopauza, pro kterou je nízká hladina estrogenu typická.
Klasické příznaky přechodu jako jsou návaly horka, snížení libida a zhoršená kvalita spánku, jsou bohužel výsledkem bouře ženských hormonů, na kterou má z části podíl i kolísavý estrogen.
Feminus – doplněk stravy k získání přírodního estrogenu
Přírodní doplněk stravy Feminus s vyváženým složením, který ocení všechny ženy především v menopauze. Feminus totiž obsahuje extrakty z bylinek jako je andělika čínská a kotvičník zemní.
V jeho složení najdete vitamín C a zinek. Pomáhá snížit příznaky přechodu, jako je nadměrné pocení, špatná nálada a přibírání na váze. Feminus ve vás probudí chuť na sex a dodá vám více energie.
Co dělat, když máte nedostatek estrogenu v organismu?
Pociťujete některé příznaky nízké hladiny estrogenu? Vaše první kroky by měly směřovat k vašemu lékaři, který vás vyšetří a v případě vysokého rozdílu vám sestaví hormonální léčbu zahrnující speciální léky.
Pokud jsou vaše hodnoty lehce pod normou, existuje mnoho způsobů, jak nedostatek přírodního estrogenu zvýšit.
Jak efektivně doplnit estrogen?
- Zapracujte na vašem životním stylu.
- Omezte konzumaci chemicky upravených a průmyslově zpracovaných potravin.
- Jezte více čerstvé ovoce a zeleniny.
- Nakupujte místní potraviny od zemědělců a farmářů ve vašem blízkém okolí.
- Přidejte do vašeho dne více pohybu.
- Využijte přírodní doplňky stravy
- Vyhněte se dlouhému pobytu v rušném městě a zařaďte do vašeho dne pravidelnou procházku v přírodě nebo parku.
- Do vašeho jídelníčku zařaďte potraviny, které přirozeně podpoří doplnění estrogenu, jde o některé druhy luštěnin, semínek a zeleniny.
Nadbytek estrogenu a jak ho poznat?
Všechny extrémy jsou pro tělo nežádoucí. Proto ani vysoké hodnoty estrogenu v organismu nejsou zdraví prospěšné. Nadbytek estrogenu v těle, který trvá dlouhodobě může způsobit vážné zdravotní problémy.
Jedním z nich je například rakovina prsu. Jaké jsou konkrétní příznaky a jak poznat, že máte zvýšenou hladinu estrogenu?
- trápí vás velmi citlivé a bolestivé poprsí,
- máte bolestivou nebo vynechávající menstruaci,
- ztratili jste chuť na sex,
- vaše nálada je jako na houpačce,
- každý den jste extrémně vyčerpaní a unavení,
- pořádně se nevyspíte,
- bolí vás hlava, která často přechází až do migrén.
Snížit nadmíru estrogenu v organismu můžete lepším životním stylem
Pokud pociťujete některé příznaky zvýšeného estrogenu, tak stejně jako u jeho nízké hladiny měly byste navštívit lékaře, který vám sestaví vhodnou léčbu přímo pro vás. Kromě léků se doporučuje zapracovat na lepším životním stylu.
Měly byste upravit jídelníček a zařadit více pohybových aktivit do vašeho denního režimu. Zásadní je také zbavit se špatných a nezdravých návyků. Proto se při zvýšeném estrogenu doporučuje omezit kouření a pití alkoholu.
Hormon estrogen aneb co vás nejvíce zajímá?
1. Co všechno má vliv na produkci přírodního estrogenu v těle?
Vytváření estrogenu v organismu je složitý proces, který je ovlivněný mnoha faktory. Nemalý podíl na tom, jak jste na tom s estrogenem, má váš celkový životní styl.
Bohužel, někdy ale estrogen korigovat například zdravějším jídelníčkem, nejde. To především v situacích, kdy člověk trpí zdravotními komplikacemi, nebo má genetické predispozice k vychýleným hodnotám estrogenu.
2. Jaké konkrétní potraviny přirozeně zvyšují tvorbu estrogenu?
Produkci estrogenu můžete zvýšit vhodným jídelníčkem. Dejte zelenou potravinám obsahující lignany. Najdete je například v čočce, cizrně, žitu, ječmenu. Dále v semínkách a to především ve lněných nebo chia. Nebo v zelenině a ovoci jako je květák, brokolice, jahody a meruňky.
3. Mám velkou nadváhu. Může to mít dopad na hladinu estrogenu v organismu?
Nadváha a obezita je velkým problémem pro celý váš organismus, který může způsobit mnoho dalších onemocnění. Není tedy žádným překvapením, že kila navíc můžou negativně působit i na hladinu estrogenu. Proto je vhodné pokusit se pár kilo zhubnout a snížit poměr tuků ve vašem těle.
TIP: Trápí vás nesouměrné poprsí? Odpovíme vám, proč jsou prsa nerovná a objasníme, jak vzniká asymetrie ňader. Budete překvapeni, kolik žen má jedno prso větší než druhé.
Estrogen je v životě ženy nepostradatelný
Estrogen je hormon, který ovlivňuje celou řadu funkcí a také celkovou činnost organismu. Jeho poměr se snižuje, nebo zvyšuje během celého života. Proto by si jeho hladinu měla preventivně kontrolovat každá žena.
Nadbytek, nebo naopak nedostatek estrogenu, může způsobit nepříjemné komplikace, které můžou způsobit vážné zdravotní problémy. V případě toho, že na sobě pozorujete některé z příznaků vychýleného estrogenu neváhejte a ihned kontaktujte vašeho lékaře.
Protože testuji již několik let možnosti zvětšení prsou, bez plastické operace, vytvořila jsem pro Vás E-book ZDARMA, kde naleznete tipy na k rychlejšímu zvětšení prsou.
"Stačí vyplnit a odeslat jednoduchý formulář a TIPY získáte do 5 minut."
Odesláním souhlasíte s tím, že obdržíte marketinkový materiál a zároveň souhlasíte s našimi zásady o ochraně osobních údajů. Odhlásit se můžete kdykoliv.
Beáta Börová says:
Dana says:
Beáta Börová says: