Velký podprsenkový speciál: jak zjistit velikost podprsenky

Malý kus oblečení, který vám dělá službu každý den. Řeč není o ničem jiném než o podprsence, kterou jistě každá žena dobře zná Jenže její samotné vybírání a oblékání není tak jednoduché, jak se může zdát.

Přitom je její správná velikost pro zdraví ženy naprosto zásadní. Poradíme vám, jak na podprsenky a zároveň přiblížíme, jak si obléct podprsenku, tak aby vám pohodlně seděla.

Podprsenka je základem dámského šatníku

Mnoho žen rádo utrácí za luxusní kabelky a oblečení. Ale spodnímu prádlu věnují jen malé množství času. Přitom výběr dobře padnoucí podprsenky chce čas a možná i poradu odborníka.

Existuje spoustu specializovaných obchodů, kde vám proškolený personál ochotně poradí, jak podprsenky vybrat. Protože podprsenka není jen něčím, co ukryjete pod oblečení. Jde o součást dámského šatníku používanou od pondělí do neděle.

Jak zjistit velikost podprsenky?

Podle nedávných průzkumů až 80 % žen nenosí správnou velikost podprsenky. Jak je to možné? Ženy často ví, jak nosit podprsenku, ale zapomínají, že vlivem hormonálních výkyvů a také stárnutím se může poprsí měnit. Proto je vhodné pravidelně kontrolovat, jestli vám vaše podprsenka opravdu sedí.

Uvědomte si, že ji máte celý den na sobě a měla by vám pomoci, ne přitížit. Dobře padnoucí podprsenka drží poprsí v košíčcích a nikde vás takzvaně neškrtí.

V pár krocích vám ukážeme, jak zjistit velikost podprsenky:

 • Připravte si krejčovský metr, papír, tužku a základní tabulku obvodů přes prsa a košíčků.
 • Nejdříve si změřte obvod pod prsy. Míra musí být přesná, proto krejčovský metr pevně přidržte k tělu. Míru si zapište.
 • Poté si změřte obvod přes prsa. Tam můžete nechat odchylku, hodnota nemusí být na centimetr přesně. Míru si zapište.
 • Obvod přes prsa odečtěte od obvodu pod prsy. Rozdíl, který vám vyjde odpovídá určité velikosti košíku.
 • Výsledkem by měla být hodnota pod prsy například 75 a velikost košíčku, která se označuje písmenem abecedy.

U měření obvodu pod prsy se často doporučuje odečíst pár centimetrů. Je to především z důvodu, že obvody podprsenek se vyrábí z elastických materiálů. Raději rovněž nespoléhejte na to, že když máte u jednoho výrobce určitou velikost podprsenky, bude vám sedět podprsenka stejné velikosti jiného prodejce.

Tabulka obvodu podprsenky:

Obvod pod prsy (cm) 65-70 71-75 76-80 81-85 86-90 91-95 96-100 101-105 106-110 111-115
Obvod podprsenky EU 60 65 70 75 80 85 90 95 100 105
Obvod podprsenky UK 28 30 32 34 36 38 40 42 44 46

Tabulka velikosti košíčků:

Rozdíl v cm 10-12 13-15 16-18 19-21 22-24 25-27 28-30 31-33 34-36 37-39 40-42 43-45
Velikost košíčků EU A B C D E F G H I K L L

Proto si nikdy rozhodně nekupujte podprsenku u prodejce, kterého neznáte bez vyzkoušení. Pokud se vám nechce ztrácet čas měřením, zajděte si do specializovaného obchodu se spodním prádlem, kde vám poradí jak zjistit velikost podprsenky a určí vám vaši správnou velikost.

Příklad: Pokud si žena naměří pod prsy 81 cm a přes prsa 95 cm, bude následně postupovat pří měření správné velikosti podprsenky takto: v první tabulce zjistí, že je pro ženu vhodný obvod podprsenky 75. Od naměřeného obvodu přes prsa následně odečte obvod pod prsy, tedy 95 – 81 = 14. Potom v druhé  tabulce s velikostmi košíčků zjistí, že po odečtení tento rozdíl odpovídá košíčkům o velikosti B. Výsledná, správná velikost podprsenky bude tedy 75B.

Jak snížit riziko rakoviny prsu? Odhalíme vám 21 tipů na prevenci proti nádorovému onemocnění prsu. Chraňte vaše ňadra a celkové zdraví.

Jak si správně obléci podprsenku

Jak mohu poznat, že mám správnou velikost podprsenky?

Správnou velikost podprsenky poznáte zcela jednoduše, prostě vám perfektně sedí a cítíte se v ní pohodlně. Košíčky by neměly odstávat, prsa by neměla být sevřená, cítíte se celý den v podprsence příjemně.

Dalšími ukazateli jsou:

 • zapínání podprsenky by mělo být ve stejné výšce, jako spodní, přední díl podprsenky. Podprsenka nijak nesjíždí a je vodorovně. Zapínání nesmí sjíždět dolů ani být vysoko.
 • přechod mezi košíčky podprsenky a ňadry musí být hladký. Košíček nemohou nijak odstávat ani se rolovat.
 • ramínka se nesmí zařezávat a zároveň nesmí padat.
 • prsa musí být na správném místě. Nesmí být příliš nízko ani příliš vysoko.

Správné a špatné velikosti podprsenky

Jak poznám malý košíček podprsenky?

Malý košíček u vaší podprsenky poznáte tak, že se košíčky v horní části zařezávají, či odstávají od hrudi pod prsy. Hlavním znakem menších košíčků u podprsenky je, že v horním okraji podprsenky se vytvoří docela viditelná rýha, která pod tričkem, nebo topem není žádána.

Pokud máte rády podprsenky s Pus-Up efektem, je důležité najít střih, který bude vyhovovat vašim prsou. Každý výrobce má vlastní konstrukci podprsenek či své tvar košíčků podprsenky.

Jak si správně oblékat podprsenku, chce to cvik

Každá podprsenka má svoje specifika a na trhu se spodním prádlem najdete mnoho druhů a typů tohoto delikátního oblečení. Jinak se bude oblékat sportovní podprsenka bez háčků a jinak zase klasická s kosticemi. Jak správně obléknout podprsenku s kosticemi, nebo vycpávkami?

 1. Zapněte obvod podprsenky. Pohodlnější variantou je zapnout háčky nejdřív vpředu a následně celý obvod se zapínáním přetočit na záda.
 2. Nachystejte si košíčky a trochu se předkloňte. Prsa by vám měla sama spadnout do košíčků. Ujistěte se, že kostice jsou pod prsy a ňadra sedí v košíčku pohodlně.
 3. Nasaďte si ramínka a podle potřeby je upravte.
 4. Postavte se před zrcadlo a prohlédněte si poprsí v podprsence. Pokud se vám zdá, že prsa nejsou v podprsence dobře umístěna, klidně je rukou trochu upravte.
 5. Nakonec jemně stáhněte kostice pod prsa a podprsenkou trochu zahýbejte. Kostice nesmí nikde tlačit, nebo ležet na prsní tkáni.

Víte, jaké potraviny jíst, aby byla prsa větší a krásnější?

Jak si oblékat sportovní podprsenku?

Sportovní podprsenku bez háčků a zipů přetahujte přes hlavu. Následně v ní poprsí upravte tak, aby nikde takzvaně nepřetékalo, nebo nebylo zmáčknuté.

Pamatujte, že sportovní podprsenku musíte vybírat v závislosti na aktivitě, kterou chcete provozovat. Na nenáročné aktivity jako je jemná jóga stačí sportovní podprsenka s nízkou podporou. Naopak na běh a jiné kardio cvičení zvolte sportovní podprsenku s vysokou podporou.

Jak přirozeně zvětšit poprsí? 7 věcí, které ovlivňují jeho velikost

Péči o podprsenku neberte na lehkou váhu

Teď už víte, jak správně oblékat a nosit vaši podprsenku. Neméně důležitá je také péče o vaše spodní prádlo. Podprsenky a kalhotky bývají často vyrobené z jemných materiálů.

Většinou jde o nízkogramážní bavlnu, nebo dekorační krajku. Pokud chcete, aby vám podprsenka, nebo kalhotky vydržely nějaký ten čas, je důležité se zaměřit na jejich péči. Jejich praní a sušení má totiž určitá pravidla. Jak postupovat při péči o spodní prádlo?

 • Jemné tkaniny a krajkové spodní prádlo perte ručně ve vlažné vodě.
 • Při praní v pračce se vyhněte vysokým stupňům teplot a vysokým frekvencím otáček.
 • Ždímání a následnou sušičku u spodního prádla vynechte.
 • U novějších modelů praček využijte režim jemné prádlo.
 • Skvělou vychytávkou jsou speciální uzavíratelné síťky do pračky, které zabraňují zbytečnému poničení podprsenek, nebo krajkových kalhotek.
 • Podprsenku nevkládejte do pračky rozepnutou, háčky by se mohly poničit, případně zachytit do dalšího oblečení.
 • Na praní spodního prádla používejte velmi jemný prací prášek a naopak se vynechte aviváž.
 • Spodní prádlo usušte na sušáku, nikdy ho nedávejte na horký radiátor, nebo ostré slunce
 • Každá podprsenka, nebo kalhotky jsou opatřeny štítkem, na kterém je uvedena péče o konkrétní typ a druhy materiálu, před praním si symboly přečtěte a držte se jich

Trápí vás rozdílná velikost vašich prsou? Asymetrií ňader trpí velké procento žen. Vysvětlíme vám, proč jsou prsa nerovná. Budete překvapeni, kolik důvodů může tento problém vyvolat.

Nejčastější dotazy na které se ptáte u výběru správné podprsenky

Doufáme, že byl pro vás, alespoň nás podprsenkový speciál přínosný a pomohl vám najít odpovědi na vaše problémy či dotazy. Možná se do článku vše nedostalo, proto budeme na některé otázky, které dostáváme od čtenářek odpovídat níže.

K měření vám postačí krejčovský metr. Nejdříve si naměříme velikost přes obvod prsou a následně obvod pod prsy. Od obvodu přes prsa odečteme od obvodu pod prsy a výsledným rozdílem získáme, správnou velikost košíčku podle tabulky viz výše “tabulka velikosti košíčků”.

 1. Nejdříve protáhněte ruce ramínky podprsenky
 2. Následně se lehce předkloníte, aby prsa hezky zapadla do košíčků a poté zapínáte háčky (doporučujeme zapínat na poslední háček, tzn. nejvolnější obvod). Pokud máte problém se zapínání podprsenky vzadu, můžete také zapnout háčky nejprve vepředu, podprsenku přetočit a opět se mírně předkloníte, aby vám prsa volně spadla do košíčků, a následně nasadíte ramínka.
 3. Dále uchopíme prso shora a druhou rukou přendáme kostici u podprsenky mírně směrem dolů a dozadu. Pokud se vám vše podařilo, pak jen lehce popotáhnete zapínání podprsenky dolů, aby vše bylo ve vodorovné poloze.
 4. Na závěr si upravte ramínka. V případě prvního testování, musíte upravit velikost ramínek. Ramínka by neměla řezat a zároveň by neměla padat.
 5. Nyní si zkontrolujte, jak vám podprsenka sedí

Uvedeme vám to na příkladu. K měření vám postačí klasický krejčovský metr. Změřím si obvod pod prsy (například 81 cm)  a následně  si změřím obvod přes prsa (například 95 cm). Mám tedy naměřené dvě nejdůležitější hodnoty, dále si budu pomáhat tabulkami viz níže: v první tabulce “tabulka obvodu podprsenky” si porovnám naměřené hodnoty s hodnotami z tabulky. Pokud jsem naměřila obvod pod prsy 81 cm, spadám do velikosti 75. Potom od naměřeného obvodu přes prsa, odečtu obvod podprsenky, tedy 95 – 81 = 14. Výslednou hodnotu 14 srovnám v druhé tabulce s velikosti košíčků a zjistím, že po odečtení rozdílu, odpovídá má velikost košíčku – velikosti B. Výsledná a správná velikost podprsenky bude tedy 75B.

Tabulka obvodu podprsenky:

Obvod pod prsy (cm) 65-70 71-75 76-80 81-85 86-90 91-95 96-100 101-105 106-110 111-115
Obvod podprsenky EU 60 65 70 75 80 85 90 95 100 105
Obvod podprsenky UK 28 30 32 34 36 38 40 42 44 46

Tabulka velikosti košíčků:

Rozdíl v cm 10-12 13-15 16-18 19-21 22-24 25-27 28-30 31-33 34-36 37-39 40-42 43-45
Velikost košíčků EU A B C D E F G H I K L L

75 udává obvod podprsenky, který vychází z naměřených hodnot – obvod pod prsy. Velikost 75 je velikost obvodu pod prsy od 81 cm do 85 cm. Označení B je velikost košíčků.

 • Obvod podprsenky: 60, 65, 70, 75, 80, 85, 90, 95, 100, 105
 • Velikost košíčků:  A, B, C, D, E, F, G, H, I, J, K, L

Krásná prsa můžete mít díky osvědčeným doplňkům stravy

Každá žena touží po dokonalém dekoltu. Patříte mezi ty, které nejsou spokojené s tvarem, nebo velikostí poprsí, nemusíte se hned objednávat na plastickou operaci. Možností, jak dosáhnout krásného výstřihu je mnoho.

Zkuste změnit váš životní styl. Zařaďte do vašeho denního režimu speciální cvičení na poprsí, nebo zkuste sílu přírody. Jaké doplňky stravy vám pomůžou k hezčím a větším ňadrům?

BreasExtra- Prášky na zvětšení poprsíBreastExtra

Doplněk stravy BreastEXTRA obsahuje synergickou kombinaci bylinných výtažků pro podporu ženské krásy. V jeho složení nechybí jam čínský, andělika čínská a kolagen. BreastExtra podpoří vaši snahu získat přitažlivý dekolt, o kterém jste vždy snili.

BreastFast

Produkt na zvětšení prsou - Breast FastPřirozeně větší poprsí bez skalpelu není nemožné. Doplněk stravy BreastFast vám pomůže dosáhnout bujného a napohled hezčího dekoltu. Jeho tajemstvím je vysoká koncentrace aktivních látek, které podpoří plnější objem vaší podprsenky.

Proerecta WOMEN - 1 baleníProerecta Woman

Trápí vás změna vašeho poprsí vlivem hormonálních změn? Doplněk stravy Proerecta Women pozitivně působí na zmírnění negativních projevů spojené s PMS, menstruací a menopauzou. Tobolky Proerecta women obsahují bylinné extrakty, vitamíny a minerály pro efektivní podporu ženského komfortu.

Zdraví na prvním místě aneb proč nosit podprsenku?

Podprsenka není pouze kus oblečení! Správně padnoucí podprsenka umí pozvednout krásu vašich ňader a pomáhá je ochránit před nežádoucími vlivy. Jedním z hlavních důvodů, proč nosit podprsenku, je však především prevence.

Správná velikost podprsenky totiž umí nejen zabránit nadměrnému pohybu bujného dekoltu při chůzi, ale také ulevit zádům a podpořit správné držení vašeho těla. Proto nesmí chybět v žádném dámském šatníku.

Opt In Image
E-book ZDARMA: 4 TIPY, jak urychlit zvětšení poprsí

 

Protože testuji již několik let možnosti zvětšení prsou, bez plastické operace, vytvořila jsem pro Vás E-book ZDARMA, kde naleznete tipy na k rychlejšímu zvětšení prsou.

"Stačí vyplnit a odeslat jednoduchý formulář a TIPY získáte do 5 minut."

Odesláním souhlasíte s tím, že obdržíte marketinkový materiál a zároveň souhlasíte s našimi zásady o ochraně osobních údajů. Odhlásit se můžete kdykoliv.