10 tipů pro pacientky s rakovinou prsu

Rakovina prsu ročně postihne v České republice několik tisíc žen. Poslední statistika konkrétně udává číslo 5 975 žen. Tento počet bohužel rok od roku stoupá, dobrou zprávou ale je, že úmrtnost klesá. Pokud je rakovina prsu brzy odhalena, tedy ve svém počátečním stádiu, máte velkou šanci se plnohodnotně vyléčit.

Přestože rakovina prsu je typicky ženské onemocnění, neznamená to, že se nemůže vyskytnout u mužů. Riziko je sice malé, ale existuje. Podle statistiky za rok v České republice onemocní rakovinou prsu asi 55 mužů.

Příznaky rakoviny prsu

Mezi nejčastější příznaky rakoviny prsu patří zejména na pohled viditelné změny, ať už prsu nebo bradavce. Rakovinu prsu je díky tomu možné poměrně lehce odhalit samovyšetřením. To je také nejčastější situace, díky které se ženy dostávají s podezřením na rakovinu prsu na vyšetření k odbornému lékaři. Jaké konkrétní příznaky má rakovina prsu?

  • Bulka, hrbolek nebo nepravidelnost v části prsu nebo v jeho blízkosti.
  • Částečně může rakovinu prsou prozrazovat bulka v podpaží.
  • Změna velikosti nebo tvaru prsou (v tomto případě pozor na změny během menstruace, které vás mohou zbytečně vylekat).
  • Viditelné vtažení bradavek.
  • Otok prsu, šupinatění kůže nebo její zarudnutí.
  • Změna v citlivosti bradavky.

Léčba rakoviny prsu

Nejdůležitější součástí léčby rakoviny prsu je včasná operace, která nádor odstraní, a to případně včetně napadených uzlin. Zpravidla se přistupuje k jedné ze 3 operací, které se liší svým rozsahem odebrané tkáně prsou. Samozřejmostí je také doprovodná léčba rakoviny prsu, většinou chemoterapie nebo hormonální terapie.

Prsa se mění také s věkem. Podívejte se, jak se vaše prsa promění s přibývajícím věkem.

Resekce tumoru, mastektomie (odebrání prsní tkáně)

Rozsah se určuje podle velikosti a typu nádoru. Může dojít k částečnému odebrání prsní tkáně a prso může zůstat zachováno. Pokud se jedná o horší typ nádoru prsu, potom se odebere celý prs a část uzlin v podpaží. Za některých okolností pak může dojít k odebrání prsu a zároveň většiny uzlin.

Chemoterapie

Pokud se už žen objeví agresivnější typy rakoviny prsu, případně taková rakovina, na kterou zatím nejsou specifické léky, přistupuje se k chemoterapii. Nejčastěji se provádí před samotnou operací. Většinou, pokud je to možné, se provádí ambulantně.

Hormonální terapie

Využívá se u těch nádorů prsu, které potřebují pro svůj růst ženské pohlavní hormony. Dojít může k zablokování potřebných receptorů pomocí léků a následně tak ke snížení účinku ženského pohlavního hormonu estrogenu. U žen, které jsou v pokročilejším věku nebo před přechodem, se odstraňují vaječníky, protože jsou nejsilnější zdrojem ženských hormonů.

Trápí vás nedostatek estrogenu? Vyzkoušeli jsme za vás oblíbený doplněk stravy na zvýšení estrogenu.

Radioterapie

Provádí se většinou po operaci a chemoterapie. Radioterapie nemá za cíl zastavit rakovinu, k tomu se provádí operace nebo chemoterapie. Nicméně může být prospěšná následně, a to ke snížení rizika, že se rakoviny znovu objeví.

Tipy na léčbu rakoviny prsou

Tipy na léčbu rakoviny prsou

Pokud máte pocit, že se u vás objevila rakovina prsou, je na čase ihned navštívit lékaře. Jedině ten může na základě dalších vyšetření určit, zda se jedná o rakovinu prsu a případně určit také její typ a postup při léčbě. Následující tipy vám hlavně pomohou v tom, zvládnout nápor emocí, které jsou s rakovinou spojené.

Přestože bojujete s rakovinou prsu, si zasloužíte krásná prsa. Ukážeme vám unikátní domácí triky, se kterými budou vaše ňadra neodolatelná.

1. Získejte co nejvíc podrobností

Nejhorší je u jakékoli nemoci nevědomost. Platí to také u rakoviny prsu. Zjistěte si co nejvíc informací. Ovšem pozor, ne z internetu, ale od svého lékaře. Na internetu se dočtete různé věci, ale vždy je potřeba posoudit správně okolnosti vaší diagnózy, proto je nejlepší mluvit přímo s lékařem, který se o vás stará.

2. Dobře si vyberte lékaře

Doporučujeme si vybrat odborníka, kterému důvěřujete. Pokud máte pochybnosti o lékaři, včas se snažte najít jiného. Rakovina prsu je stále závažné onemocnění, přestože výrazně stoupá podíl vyléčených pacientek, není zde prostor pro zbytečné chyby. Mít odborníka, kterému důvěřujete, je k nezaplacení.

Trápí tě nedostatečná velikost a objem tvých prsou? Nezoufej a vyzkoušej doplňky stravy, které jsme si sami oblíbily i naše čtenářky: BreastExtra a BreastFast nebo se můžeš podívat na našeho speciálního průvodce zvětšení prsou.

Vyzkoušejte oblíbený produkt na zvětšení a zpevnění prsou

3. Nenechte své blízké v nevědomí

Nezapomeňte, že rakovina prsu vás ovlivní, a to jak fyzicky, tak zejména psychicky. Proto před svými blízkými nic netajte, stejně brzy poznají, že se něco děje. Naopak jim vše v klidu řekněte. Nebojte se, vaše rodina a přátelé vám dají maximální podporu a budete se na ně moct kdykoli s čímkoli obrátit.

4. Nebojte se vždy obrátit na svého lékaře

Samozřejmě se nebojte ani obrátit na svého lékaře, který by vám vždy měl odpovědět na vaše otázky ohledně rakoviny prsu. Ptejte se, pokud budete na pochybách, stejně tak se snažte vždy získat informace. Vždy je lepší vědět, na čem jste.

Držení správného těla má vliv na krásu vaší postavy, ale také na pevná a zdravá prsa. Podívejte se, jak správně držet tělo a udržet si ta krásnou postavu.

5. Pokud potřebujete, najdete si takto zaměřenou skupinovou terapii

Jestliže máte pocit, že jste na to samy, zkuste si najít skupinovou terapii. Studie ukazují, že může velmi pomoct vašemu psychickému stavu. Přestože na první pohled můžete mít trochu zábrany, za vyzkoušení skupinové terapie pro ženy s rakovinou prsu nic nedáte.

Samovyšetření prsu: účinná prevence

6. Začněte žít zdravý životní styl

Pokud jste doteď nejedla vyváženou a zdravou stravu, je nejvyšší čas to napravit. Tělo bude zejména během chemoterapie potřebovat další živiny, minerály a vitamíny. Proto je důležité stravu nezanedbávat.

Přestože můžete ztratit chuť k jídlu, vždy si něco dejte, protože potřebujete energii, abyste všechno zvládla. Dobře zvoleným jídlem se také můžete vyhnout poměrně častým nevolnostem.

7. Prevence je pořád stejně důležitá

Přestože jste se z rakoviny prsu vyléčila, stále existuje riziko, že se může vrátit. Proto je prevence stejně důležitým tipem na léčbu rakoviny, přestože to léčba v pravém slova smyslu není. Pomůže podobná prevence jako v případě běžné rakoviny, tedy zejména omezit nebo úplně vynechat kouření, alkohol a dodržovat zdravý životní styl.

Víte, že samovyšetření prsou odhaluje až 80 % případů, kdy je prvním příznakem bulka v prsu nebo jiné viditelné změny?

8. Začněte dělat něco pro své tělo

Důležité je se pořádně hýbat, cvičit. Pravidelný pohyb je jedním z faktorů, který slouží zároveň jako prevence rakoviny. Zkuste se alespoň 3krát týdně projít nebo si jít zaběhat, projet se na kole a podobně. Bude vám stačit třeba 40 minut. Už jen to může výrazně ovlivnit vaše zdraví k lepšímu.

Vše, co potřebujete vědět o PMS syndromu + 5 TIPŮ na zmírnění PMS

9. Myslete na své kosti

Kvalitní kosti jsou důležitý po celý život. Pokud vám však byla diagnostikována rakovina prsu, je kvalita kostí ještě důležitější. Některé léčby rakoviny totiž mohou vést ke ztrátě kostní hmoty a hrozí osteoporóza. Můžete si tak po vyléčení rakoviny zadělat na další problém. Poraďte se například se svým lékařem, jak na kvalitní kosti.

10. Zdraví je přednější než práce

Léčba rakoviny není jednoduchá a má mnoho vedlejších účinků, a to zejména v případě chemoterapie. Někdy je zkrátka nutné snížit produktivitu práce a odpočívat.

Zkuste si například v zaměstnání domluvit individuální režim a podobně. Někdy je na místě práci změnit nebo ji úplně vynechat, a to zejména v těch případech, kdy je práce vyčerpávající i pro zdravé ženy.

Opt In Image
E-book ZDARMA: 4 TIPY, jak urychlit zvětšení poprsí

 

Protože testuji již několik let možnosti zvětšení prsou, bez plastické operace, vytvořila jsem pro Vás E-book ZDARMA, kde naleznete tipy na k rychlejšímu zvětšení prsou.

"Stačí vyplnit a odeslat jednoduchý formulář a TIPY získáte do 5 minut."

Odesláním souhlasíte s tím, že obdržíte marketinkový materiál a zároveň souhlasíte s našimi zásady o ochraně osobních údajů. Odhlásit se můžete kdykoliv.