Jak na prevenci rakoviny prsu? 7 jednoduchých tipů

Ňadra jsou symbolem ženství a hrají důležitou roli v životě každé ženy. Proto je důležité se o ně starat a opečovávat je. Přestaňte řešit vaši velikost, nebo tvar a zaměřte se více na jejich zdraví.

Nádor v prsu totiž dokáže otočit váš život o sto osmdesát stupňů. Začněte pravidelnou prevencí. Tu totiž můžete zvládnout i vy sama doma, a to bez pomocí odborníků. Jak na to? Sestavili jsme pro vás 7 tipů jak na prevenci před nádorem prsu.

Co způsobuje nádor prsu?

Nádorové onemocnění zapříčiňují abnormální buňky, které ztratily svou původní funkci, a přesto se dál rozmnožují v organismu. Tyto buňky pak způsobují dva typy nádorů. Nezhoubný nádor prsu a zhoubný nádor v prsu.

Pokud není nádor prsu zachycen včas, můžou se v případě zhoubného nádoru tyto buňky rozšířit i do dalších orgánů a vytvářet takzvané metastáze. Pravidelnou prevencí a včasnou diagnózou však můžeme zvýšit šanci úspešnosti léčby.

Patříte mezi ženy s velkými prsy? Prozradíme vám otázky, které se honí hlavou každému muži, před kterým se objevíte.

7 tipů jak na prevenci před nádorem prsu

Věděli jste, že podle statistik je rakovina prsu mezi českými ženami nejčastěji diagnostikovaným zhoubným nádorovým onemocněním? To rozhodně není nic pozitivního, ale máme pro vás i dobrou zprávu.

Na rozdíl od jiných nádorů je možné si nádor v prsu nahmatat za pomocí samovyšetření prsu a tím začít léčbu už v jeho raném stádiu. Důležitá je tedy prevence. Jaké jsou další tipy na ochranu před nádorem prsu?

Rakovina prsu je nejčastější zhoubný nádor žen, ale s velkou šancí na vyléčení

1. Začněte se víc hýbat

Dnešní moderní doba je pohodlná. Většina lidí má sedavé zaměstnání, do kterého se navíc odveze autem. Absence pohybu vám nejen přidá nevzhledná kila navíc, ale zároveň doslova ničí váš organismus. Zařaďte do vašeho denního režimu alespoň malou pravidelnou procházku. Ulevíte nejen tělu, ale i mysli. Aktivujete vaše svaly a zároveň okysličíte buňky ve vašem organismu.

2. Omezte pití alkoholu a zanechte kouření

Pokud patříte mezi ty ženy, které si rády po práci dají skleničku vína, měli byste se mít na pozoru. Podle studií totiž už i malé množství alkoholického nápoje denně, může zvyšovat riziko nádoru prsou až o 24 %. Samozřejmě, že alkohol a kouření způsobují další onemocnění jako například kardiovaskulární choroby. Omezte konzumaci alkoholu a kouření na co nejnižší míru. Ušetříte váš organismus, ale také peněženku.

Podívejte se na 10 věcí, které prsa vypovídají nejen o vašem zdraví

3. Změňte vaše stravovací návyky

Najděte si čas a zařaďte do vašeho jídelníčku více zeleniny, ovoce a výživově hodnotných potravin. Stačí začít pomalu, třeba u snídaně. Vyměňte ranní koblih za jogurt s ovocem a oříšky. Uvidíte, že i díky takové malé změně se budete cítit sytější a produktivnější.

4. Přestaňte se stresovat a více relaxujte

Stres je v malé míře potřebný. Vybičuje vás k lepšímu výkonu a dokáže aktivovat mozek k rychlé akci. Na druhou stranu nadměrné množství stresu může přerůst v chorobný stres, který je pro vaše tělo velmi škodlivý, protože dokáže zapříčinit mnoho různých nemocí. Zkuste omezit situace, které vás stresují a naučte se odpočívat. Skvělým pomocníkem k lepší relaxaci je jóga nebo meditace.

Trápí vás malé poprsí? Sestavili jsme seznam 14 unikátních potravin na přirozené zvětšení prsou. Budete překvapené, které to jsou.

5. Alespoň jednou za měsíc proveďte samovyšetření prsu

Samovyšetření prsu je skvělou pomůckou, jak si najít nádor v prsu včas. Existuje několik hmatů, díky kterým si můžete pečlivě prohlédnout vaše poprsí a jeho okolí. Zabere to jen pár minut, které vám však doslova můžou zachránit život. Důležité je neprovádět samovyšetření prsu během menstruace, protože vaše prsa mohou být cyklem ovlivněna.

6. Choďte na preventivní prohlídky

Každá žena nad 45 let má nárok jednou za dva roky na bezplatné mamografické vyšetření. Jedná se o téměř bezbolestnou prohlídku, kdy specialista ňadra zkontroluje pomocí slabého rentgenového záření. Včasná diagnóza nezhoubného nádoru prsu, ale i zhoubného nádoru v prsu může mít rozhodující vliv na úspěšnou léčbu. Proto jsou preventivní prohlídky tak důležité.

7+1 jednoduchých tipů pro vás, jak dosáhnout zdravé pokožky na poprsí

7. Zjistěte si, na co máte právo u vaší zdravotní pojišťovny

Každá zdravotní pojišťovna má jiné benefity. Kromě těch, které jsou zákonem povinné jako je například mamografické vyšetření pro ženy nad 45 let, nebo návštěva gynekologa pro ženy od 15 let, můžete využít i další, které vám nabízí. Zajděte do nejbližší pobočky vaší zdravotní pojišťovny a zeptejte se, co vše můžete využít. Každý rok se tyto benefity mění, možná vás překvapí, na co vše máte nárok.

Rakovina prsu: nejčastější zhoubný nádor žen

Nádor prsu a jeho hlavní příznaky

Typickým příznakem nádoru prsu, který je všeobecně známý, je bulka. Ta se může vyskytnout nejen v prsu, ale také v podpaží. Existují ale i další příznaky nádoru prsu, se kterými se můžete setkat.

Jedná se o rozdílnou velikost prsou, nepravidelný tvar bradavky (zploštění, vtažení), výtok z bradavky, pomerančová kůže na prsou, důlkovatění prsou, zarudlá kůže, rozšířené žilky na prsou a celková bolest prsou.

Ráda byste se dozvěděla o vašem poprsí více informací? Seznámíme vás s 9 nejzajímavějšími fakty o ženském poprsí.

Nejčastější dotazy aneb co vás nejvíce zajímá o nádoru v prsu

1. Jaký je hlavní rizikový faktor u rakoviny prsu?

Bohužel, hlavním rizikovým faktorem nádoru prsu je věk. Platí pravidlo, že čím je žena starší, tím se riziko možnosti výskytu zvyšuje. Dalším důležitým parametrem je výskyt rakoviny v rodině. Nádor se tak může objevit na základě dědičné dispozice. Proto jsou prevence a preventivní prohlídky velmi důležitou součástí úspěšné léčby nádorů prsu.

2. Týká se rakovina prsu pouze žen?

Nemoci si nevybírají. Nezáleží na pohlaví, ale ani věku. Výskyt nádoru prsu u mužů je však velmi mírný. Podle statistik se jedná pouze o 1 % mužů. Přičemž se jedná o věkovou skupinu nad 60 let. Mezi rizikové faktory, které mohou způsobit nádor v prsu u mužů je vysoká hladina estrogenu v krvi, cirhóza jater, genetické mutace, nebo výskyt rakoviny v rodině.

3. Je mi 31 let. Jaké možnosti mám v rámci preventivní prohlídky prsou u specialistů?

První variantou je váš gynekolog. Od 15 let máte právo na každoroční gynekologickou prohlídku. Tam by vám měl váš lékař prohlédnou pohmatem a pohledem vaše poprsí. Další variantou je mamografické, nebo ultrazvukové vyšetření. To si však musíte uhradit z vašeho rozpočtu. Mamografické prohlídky jsou zdarma pro ženy od 45 let.

4. Jak na vyšetření nádoru prsu objednat?

Pokud vám bylo už 45 let, nejdříve se objednejte u vašeho obvodního lékaře. Ten vám vystaví žádanku, která slouží jako poukázka k úhradě tohoto výkonu zdravotní pojišťovnou. Mladším žadatelkám stačí zavolat, nebo se dostavit osobně do nejbližšího screeningové centra a domluvit si vyšetření. Počítejte, že na datum vyšetření můžete čekat 1 až 2 měsíce.

6. Jak se léčí nádor prsu?

Léčebný plán nádoru prsu je u každé ženy individuální. Léčba probíhá za pomocí několika metod, které se většinou kombinují. Platí pravidlo, že čím menší nádor je, tím je léčba rychlejší a šetrnější. Jaké metody pomáhají v boji proti nádorovým onemocněním prsu? Jedná se o klasický chirurgický zákrok, ozáření, chemoterapii a biologickou léčbu.

Zvyšte svou hladinu estrogenu a uvidíte ty zdravotní změny k lepšímu

Nádor prsu: prevence je důležitá

Pravidelným samovyšetřením prsu a dodržováním preventivních prohlídek si můžete zajistit včasnou diagnózu nádoru prsu. To je velmi důležité pro jeho úspěšnou léčbu.

Zařaďte do vašeho denního režimu pravidelný pohyb a změňte váš životní styl. Přestaňte pravidelně pít alkohol a kouřit. Uvidíte, že se budete cítit líp a vaše fyzička získá novou úroveň. Nepodceňujte vaše zdraví a pečujte o sebe.

Nejen váš výstřih, ale také vaše vlasy přitahují pohledy okolí. Jak dosáhnout rychlejšího růstu vašich vlasů? Tohle jste netušili.

Opt In Image
E-book ZDARMA: 4 TIPY, jak urychlit zvětšení poprsí

 

Protože testuji již několik let možnosti zvětšení prsou, bez plastické operace, vytvořila jsem pro Vás E-book ZDARMA, kde naleznete tipy na k rychlejšímu zvětšení prsou.

"Stačí vyplnit a odeslat jednoduchý formulář a TIPY získáte do 5 minut."

Odesláním souhlasíte s tím, že obdržíte marketinkový materiál a zároveň souhlasíte s našimi zásady o ochraně osobních údajů. Odhlásit se můžete kdykoliv.