Rakovina prsu: nejčastější zhoubný nádor žen

Rakovina prsu, neboli odborně karcinom prsu, je druhem rakoviny, která se často objevuje u žen, i když si mnoho z nich tuto skutečnost nepřipouští. Samo o sobě riziko rakoviny ve většině případů není příliš velké, ale pokud se objeví, velmi často právě jako rakovina prsu.

Podle statistik ročně onemocní rakovinou prsu přibližně 6 000 žen. Problémem rakoviny prsu je především to, že z počátku nijak nebolí a nedává o sobě vědět, což značně znemožňuje její včasné odhalení.

Nevíte, jak dosáhnout hezkých a zdravých prsou? Věřte, že pevná a zdravá prsa vyžadují nadstandardní péči, podívejte se, jak na ni.

Podobně je rakovina prsu u žen rozšířena také v dalších vyspělých zemích, nelze tedy tvrdit, že by ženy v České republice na rakovinu prsu trpěly více. Na celém světě je ročně diagnostikována průměrně několika milionům žen – a podstatná z nich ji vyléčí bez následků, některé ženy s menšími následky, jiné bohužel ne, což je však dáno pozdní léčbou. Pamatujte, že ze všeho nejdůležitější je včas navštívit lékaře.

NEZAPOMEŇTE: Přečtěte si podrobný návod na samovyšetření prsou a dodržujte prevenci před rakovinou prsu, než bude pozdě!

Rizika, která zvyšují pravděpodobnost rakoviny prsu

Je jich celá řada a často je bohužel nemůžete ovlivnit. Rizikové faktory rakoviny prsu jsou především genetické, takže pokud byla ve vaší rodině rakovina prsu, nepodceňujte pravidelná vyšetření.

Dalšími ovlivňujícími faktory jsou změny hormonů, nutriční faktory a faktory zevního prostředí. Nejčastějším faktorem, který výrazně riziko rakoviny prsu zvyšuje, je věk. Lékařské studie ukazují, že ženy nad 25 let na rakovinu prsu téměř netrpí, riziko se zvyšuje po 30 letech života, a nejvyšší je okolo 45 a více let.

Přestože se lékaři rakovině prsou usilovně věnují, stále nedokáží odhalit všechny rizikové faktory. Velká část žen totiž nemá žádný ze známých rizikových faktorů, pouze vyšší věk, ve kterém se rakovina prsu objeví. Proto nepodceňujte mamografická vyšetření.

Prsa si můžete vyšetřit i sama, jak na to?

Základní vyšetření prsou hmatem není nijak náročné, proto ho mohou ženy provádět s vlastní pomocí. Mělo by se provádět každý měsíc. Jestliže žena ještě neprošla menopauzou a menstruuje, potom je nejlepší 7. až 8. den po skončení menstruace. Stačí si lehnout na záda a protilehlou rukou ňadro tlačit proti stěně hrudní a promnout krouživým pohybem – tím zjistíte, zda nenarazíte na citelnou nerovnost, typicky bulku.

Jestliže nenahmatáte zrovna bulku, ale cokoli jiného netypického, rozhodně nic nepodceňujte a navštivte co nejdříve lékaře. Nemusí se jednat o rakovinu prsu, může jít například o cystu, nicméně tak či onak, včasná léčba je vždy důležitá.

TIP do Beaty: Pokud ti záleží na velikosti tvého poprsí a nechceš podstupovat drahé a rizikové plastiky prsou, potom ti mohu za sebe doporučit TOP produkty BreastExtra nebo se můžeš podívat do mnou vytvořeného srovnávače produktů na zvětšení poprsí.

Rakovina prsu projevy

Příznaky rakoviny prsu nejsou velmi dlouho patrné, a to i přesto, když nemoc propukne. Právě v tom je rakovina prsu velmi zrádná. Nejčastějším problémem je nebolestivá bulka, kterou můžete odhalit hmatem, šanci zvýšíte pravidelným samovyšetřením, případně ji odhalí lékař. Takový nádor může bez problému růst i dva roky, než ho bude možné nahmatat. Proto je velmi vhodné ho odhalit mamografem či ultrazvukem, a to zejména u starších žen, se kterými je spojeno mnohem větší riziko.

Víte, že i muži trpí stejným problémem? Rakovina prsu u mužů je poměrně běžnou diagnózou, ale přesto je její výskyt přibližně 100:1 v porovnání se ženami. Rakovina prsu u mužů představuje jen méně než 1 % všech zhoubných nádorů, zatímco u žen je to nad 20 %. Přesná příčina taktéž není známa, stejně jako u žen je to především stáří a genetické faktory.

Vtahování kůže a bulky

Bulka, případně uzlík lehce nahmatatelný v prsní tkáni. Na první pohled se projeví, pokud zvednete paže nad hlavu, protože jsou ve tkáni fixované a jejich poloha se mění jen těžko, navenek se to projeví důlkem na kůži v tomto místě.

Nepravidelnost bradavky

Nádor je také tkáň, takže pokud roste, může v některých místech deformovat bradavku. Její zploštění, vtažení či jiná změna tvaru může být prvním příznakem karcinomu prsu a odstartovat úspěšnou léčbu rakoviny prsu.

„Pomerančová“ kůže

Jedná se o vzhledově odlišnou kůži, a to také na povrchu. Znáte ji také jako celulitidu, avšak na prsu se o celulitidu nejedná, často je to příznak rakoviny prsu. Vzniká v momentě, kdy nádorové buňky zaplní lymfatické cévy.

Asymetrická prsa

Ženy sice nemají přesně souměrná prsa, nicméně výrazná odchylka může být projevem rakoviny prsu. Pokud se vám však jeden prs zdá obzvláště větší, případně tuhne či cítíte, že se zvětšuje jeho hmotnost, což se může projevit i ve větším povisnutí prsou, potom je na čase navštívit lékaře.

Pozor, povislá prsa nemusí být znakem rakoviny prsu, neděste se. Pokud trpíte povislými prsy, můžete je jednoduše zpevnit pomocí našich 7 úžasných tipů, jak zpevnit povislá prsa jednou provždy.

Výtok z bradavky

Další z velmi viditelných příznaků rakoviny prsu, avšak zároveň i ukazatel jiného onemocnění. Jestliže zjistíte, že vám z bradavky vytéká krev či jinak zabarvená tekutina, ihned navštivte lékaře.

Zarudlá a horká kůže

Zarudlá a horká kůže není nejčastějším projevem rakoviny prsu, ale může být příznakem zrovna u vás. Nejčastěji se sice jedná o příznaky zánětu, nicméně ojediněle se může jednat také o projev rakoviny prsu. To stejné platí také o bolestivé kůži na dotek.

Léčba rakoviny prsu

Jak už bylo zmíněno, určitě nikdy nepodceňujte lékařské prohlídky, které mohou rakovinu prsu odhalit. Důležitým předpokladem úspěšné léčby rakoviny prsu je odhalit onemocnění včas. Proto je důležité, abyste sledovaly příznaky rakoviny prsu pravidelně a jednou týdně tak prováděly i samovyšetření.

Na druhou stranu, i když rakovinu prsu odhalíte v pozdějším stádiu, stále máte poměrně velkou šanci na vyléčení, důležité je si udržet vitalitu a chuť s ní bojovat. Správná léčba má dnes vysokou úspěšnost.

Stanovení diagnózy a správného postupu léčby

Ze všeho nejdříve je potřeba stanovit diagnózu, a to pomocí vyšetření na základě mamografie. V případě těhotných žen se častěji volí ultrazvuk, protože rentgenové záření by mohlo uškodit plodu – na druhou stranu ale není ultrazvuk tak průkazný jako právě rentgen. Pokud se objeví rakovina prsu, následuje histologické vyšetření, na jehož základě se určí správný postup léčby. Histologické vyšetření v případě rakoviny prsu probíhá tak, že se prozkoumá a analyzuje malý vzorek nádorové tkáně.

Probíhají také další upřesňující vyšetření, která prokáží, o jaký typ karcinomu se jedná a nakolik je rozšířený v okolních orgánech. Taktéž se odebere krev a stanoví se takzvané nádorové markery, které nádor vypouští do krve, stejně tak se odhalí přítomnost některých receptorů, které jsou předpokladem pro hormonální léčbu rakoviny prsu.

Možnosti léčby a zákroku

Hormonální léčba spočívá v podání hormonů ve formě tablet, které se naváží na receptory. Některé nádory však nemají receptory, potom se musí zvolit jiný postup, velmi často chirurgický zákrok nebo ozáření rakoviny prsu. Právě ozáření rakoviny prsu je druhotná léčba, která se nejčastěji aplikuje po odstranění ložiska rakoviny prsa.

Pomocí ozáření neboli chemoterapie se zajišťuje minimální riziko roznesení mikrometastáz, tedy drobných buněk rakoviny po odstranění hlavního ložiska. Pokud se pomocí ozáření rakoviny prsu podaří zničit tyto buňky, rakovina je zcela odstraněna.

Po odstranění nádoru se také často volí takzvaná léčba tomoxifenem, ale pouze v případě pozitivních estrogenových receptorů. Léčba pomocí tomoxifenu prokazatelně snižuje riziko opětovného nádorového bujení téměř o 50%, přesně je rozmezí mezi 44 až 47 %. A to právě díky úplnému odstranění mikrometastáz.

Opt In Image
E-book ZDARMA: 4 TIPY, jak urychlit zvětšení poprsí

 

Protože testuji již několik let možnosti zvětšení prsou, bez plastické operace, vytvořila jsem pro Vás E-book ZDARMA, kde naleznete tipy na k rychlejšímu zvětšení prsou.

"Stačí vyplnit a odeslat jednoduchý formulář a TIPY získáte do 5 minut."

Odesláním souhlasíte s tím, že obdržíte marketinkový materiál a zároveň souhlasíte s našimi zásady o ochraně osobních údajů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Hodnocení produktu
Datum hodnocení
Hodnocení
51star1star1star1star1star