Samovyšetření prsu: účinná prevence

Věděli jste, že rakovina prsu je u žen nejčastějším nádorovým onemocněním? Statistika říká, že v průběhu života onemocní rakovinou prsu přibližně každá 8. až 12. žena, což je alarmující číslo. To je jeden z důvodů, proč se určitě tuto hrozbu nevyplatí brát na lehkou váhu.

Přinášíme vám detailní článek, jak postupovat při samovyšetření prsou – pomůže vám odhalit příznaky rakoviny prsu včas, kdy je velká naděje na úspěšnou léčbu. Aktuálně žije v České republice přibližně na 70 000 žen, které trpí rakovinou prsu – a mnoho dalších, které o onemocnění zatím netuší.

Prohlédněte si 10 věcí, které vypovídají o vašem zdraví a týkají se právě vašich prsou. Tohle jste určitě netušily.

Přitom není pravdou, jak se mylně často tvrdí, že rakovina prsu se u žen objevuje až v pozdějším věku. Není to pravda, naopak stoupá počet případů, kdy se rakovina prsu objevuje stále častěji u mladších žen, a dokonce i dívek.

Výhodou ale je, že pokud je nádor odhalen včas, tedy ve svém počátečním stádiu, má žena díky současnému lékařském pokroku velkou šanci na vyléčení a úplné uzdravení.

Rizikové faktory rakoviny prsu

Přestože je lékařská věda na takové úrovni, není úplně zřejmé, co je hlavním rizikovým faktorem tohoto nádorového onemocnění. I tak se ale se ale lékaři shodují na některých rizikových faktorech, které mají nemocné ženy společné.

Tyto rizikové faktory zvyšují riziko onemocnění, nicméně ve skutečnosti vysvětlují jen část případů, kdy se u žen rakovina prsu objeví. Existují případy, kterých není málo, kdy se karcinom prsu objevuje, přestože se žena nevystavuje žádnému zmíněnému riziku.

 • vyšší věk
 • příliš brzký začátek menstruace
 • pozdní nebo žádné těhotenství
 • pozdní nástup menopauzy
 • nadměrná konzumace alkoholu
 • velká stresová zátěž
 • nevhodná strava, obezita
 • dědičnost (genová mutace)

Traduje se, že rizikovým faktorem je také hormonální antikoncepce. Nicméně toto tvrzení nebylo zcela doloženo výzkumem, jedná se tedy prozatím o domněnku.

Proč se vyplatí samovyšetření prsou

Je to velmi jednoduché, u rakoviny prsou platí jednoduché pravidlo – čím dříve onemocnění odhalíte, tím větší je šance na úplné uzdravení. Takový je hlavní argument, proč je samovyšetření prsou vhodné pro každou ženu v jakémkoli věku. Lékaři se shodují, že mnoho žen samovyšetření prsou zachránilo. Jedná se o vhodnou prevenci, která není nijak náročná, samovyšetření prsou se může naučit jednoduše každý.

Co takhle ale naučit postup vyšetření svého partnera? Samovyšetření prsou vás může i eroticky stimulovat, můžete ho tak jednoduše zařadit mezi své erotické hrátky.

Mějte ale na paměti, že samovyšetření prsou není stoprocentní a v žádném případě ani nemůže nahradit klasické lékařské metody, jako ultrazvuk nebo mamograf. Jde ovšem o účinný druh prevence. Samovyšetření by se tak mělo stát součástí života žen. Naštěstí díky masivní kampani se to děje. Dnes je o rakovině prsou mnohem větší povědomí a podařilo se vyvrátit i některé mýty.

Říjen je měsíc boje proti rakovině prsou, zapojte se i vy. Každá žena od 45 let, by měla chodit na preventivní prohlídku, každé dva roky.

Říjen - měsíc boje proti rakovině prsu

Kdy a jak často provádět samovyšetření prsou

Samovyšetření prsou může provádět každá žena po dosažení dospělosti. Doporučuje se přibližně od 15 let, kdy dívky dosahují pohlavní dospělosti – i když to je samozřejmě značně individuální. Samovyšetření prsou se doporučuje taktéž kojícím nebo těhotným ženám, také těm s umělými implantáty.

Odborníci se shodují, že ideální je provádět samovyšetření prsou přibližně jednou za měsíc, nejlépe těsně po menstruaci, kdy nejsou ňadra tak moc citlivá.

Ani ženy po plastické operaci prsou nejsou chráněny před rakovinou prsu. Naštěstí se alespoň ukazuje, že augmentace prsou není rizikovým faktorem.

Návod, jak na samovyšetření prsu

Hlavně žádný strach, samovyšetření prsu je poměrně jednoduchá metoda. Navíc je vždy lepší provést samovyšetření alespoň částečně dobře než vůbec. Nemáte tak co zkazit, naopak můžete jen získat.

Přestože lékaři doporučují vyšetřovat ňadra metodou samovyšetření přibližně jednou za měsíc, my máme trochu jiný názor. Ze začátku určitě není od věci si prsa vyšetřovat například obden, abyste se dokonale naučili techniku. Jakmile ji budete umět, můžete přejít k vyšetření jednou měsíčně.

 1. Základem jsou bříška tří prstů, a to ukazováčku, prostředníčku a prsteníčku. Narovnejte je a dělejte na prsu malé krouživé pohyby, snažte se nevynechat žádné místo. Nespěchejte.
 2. Hrajte si s tlakem, tlačte různě silně, lehce, středně i silně, jedině tak odhalíte případné nesrovnalosti na prsu.
 3. Pokračujte systematicky tak, abyste nevynechali žádnou část prsu. Ňadra se vám ze začátku budou zdát nepřehledná, plná nerovností a nepravidelností. Zvyknete si však a případnou změnu potom lehce rozpoznáte.

Na co si dát pozor aneb kdy navštívit lékaře rovnou

Jestliže na svých ňadrech budete pozorovat různé nesrovnalosti a změny, které se objevily teprve nedávno, zbystřete a vyhledejte odborníka. Ovšem co jsou tedy neobvyklé úkazy na prsou, které mohou být vážným rizikem?

 • bulka, různě vyklenutá místa, vtažená místa
 • důlek na ňadru
 • změny kůže, které připomínají pomerančovou kůru, šupinatění, svraštění, svědění a ekzém
 • neobvyklý výtok z bradavky
 • zvětšení lymfatických uzlin v podpaží a klíční kosti
 • rozdílná teplota prsu

Pokud narazíte na tento příznak, případně najdete podezřelé těleso při samovyšetření prsou, určitě na nic nečekejte. Nejjednodušší je kontaktovat svého gynekologa, mamologa nebo třeba praktického lékaře a domluvit se na dalším postupu.

Myslete však na to, že jakákoli změna, na kterou narazíte, ještě nutně neznamená rakovinu prsu. Vždy je lepší ale nechat vyšetřit i při sebemenší pochybnosti a mít tak jistotu, že jste zdravá. Lékař vše důkladně posoudí pomocí ultrazvuku nebo mamografu a prohmatáním.

Kouření má nepříznivý vliv zejména při kojení. Stačí jedna cigareta. Avšak pozor, kouření je také rizikovým faktorem, který zvyšuje pravděpodobnost onemocnění rakovinou prsu.

Co vás nejvíce zajímá o samovyšetření prsou

Za jak dlouho se naučím samovyšetření prsu?

Samovyšetření prsou není náročné, ale nějaký čas zabere, než se ho dokonale naučíte. Je to velmi individuální, ovšem pokud budete mít například dobré naučné video, nebude to déle než 10 až 20 minut. Právě proto ze začátku doporučujeme samovyšetření prsu klidně i denně, než se ho dobře naučíte.

Je možné se podívat na nějaké návody a videa?

Rozhodně. Pokud budete hledat na internetu samovyšetření prsu, najdete nespočet článků, kde je postup detailně popsaný. Stejně jako mnoho videí a jiných naučných materiálů. Nemusíte mít strach, návodů je mnoho, stačí si najít takový, který vám bude vyhovovat.

Odhalím pomocí samovyšetření prsu rakovinu vždy?

Bohužel ne. Ale razantně tím zvyšujete šanci na odhalení rakoviny prsu ještě v počátečním stádiu, kdy je největší šance na úplné uzdravení. Samovyšetření prsu tak není vždy stoprocentní, ale i lékaři se shodují, že je to účinná prevence.

Odlehčete si mysl, podívejte se, která česká celebrita má nejhezčí ňadra? Výsledek vás možná překvapí, jak byste hlasovala vy?

Je jedno, kdy budu během dne samovyšetření provádět?

Ano, samovyšetření prsu můžete klidně provádět ráno nebo večer. Mělo by to být ale v okamžiku, kdy budete mít dostatek času. Samovyšetření prsou je totiž časově poměrně náročné, takže se nevyplácí ho uspěchat. Ideální čas na samovyšetření je přibližně 20 minut, ovšem záleží na zručnosti a pečlivosti každé ženy.

Co když budu dělat samovyšetření prsu častěji, mohu si tím ublížit?

Určitě ne. Například i my na začátku doporučujeme častější vyšetření prsu než jednou za měsíc. Než se naučíte postup, je dobré se se učit samovyšetření klidně každý druhý den. Nijak vám to neuškodí, u některých žen však mohou být ňadra lehce citlivější, v tom případě si dejte chvíli pauzu nebo buďte jemnější.

Závěr: co mi samovyšetření přinese?

Pokusili jsme se pro vás shrnout postup samovyšetření prsou i jeho výhody. Samovyšetření prsu je metoda, kterou určitě doporučujeme všem ženám. Můžete díky ní odhalit rakovinu prsu včas, což několikanásobně zvyšuje šanci na úplné uzdravení bez následků.

Navíc vás to nic nestojí, pouze asi 20 minut jednou měsíčně – to je opravdu malá cena za své zdraví, co myslíte? Samovyšetření prsou je jednou z nejlepších možností prevence před rakovinou prsu.

Víte, že pevná a zdravá prsa vyžadují opravdu nadstandardní péči? Podívejte se, jak pečovat o svá ňadra.

Opt In Image
E-book ZDARMA: 4 TIPY, jak urychlit zvětšení poprsí

 

Protože testuji již několik let možnosti zvětšení prsou, bez plastické operace, vytvořila jsem pro Vás E-book ZDARMA, kde naleznete tipy na k rychlejšímu zvětšení prsou.

"Stačí vyplnit a odeslat jednoduchý formulář a TIPY získáte do 5 minut."

Odesláním souhlasíte s tím, že obdržíte marketinkový materiál a zároveň souhlasíte s našimi zásady o ochraně osobních údajů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Hodnocení produktu
Datum hodnocení
Text
Jak na samovyšetření prsou..
Hodnocení
51star1star1star1star1star