5 tipů, jak na PMS premenstruační syndrom

Máte dobrou náladu a jen tak vás něco nerozhází. V práci všechno klape, protože se dokážete soustředit. Váš život vás zkrátka baví. A najednou, doslova ze dne na den, pocítíte střemhlavý propad. Vaše psychické rozpoložení je na bodu mrazu.

Připadáte si nepřitažlivá a nejraději byste vyjedla celý šuplík sladkostí. Připadá vám to povědomé? Pokud ano, tak věřte, že takovými změnami nálad si prochází skoro každá žena.

Patří totiž mezi typické příznaky PMS. Prozradíme vám, co to PMS je a zároveň odhalíme co na premenstruační syndrom vyzkoušet, abyste snížili jeho nepříjemné projevy.

Co je to PMS?

PMS je zkratka pro označení premenstruačního syndromu. Pod tímto názvem se skrývá mnoho nepříjemných symptomů, které dokáží pravidelně potrápit mnoho žen. Tyto potíže můžou být jak fyzické, tak psychické, nebo dokonce kombinace obojího.

Jak už sám název napovídá, jde o problémy, které se u žen objevují právě před menstruací. Obvykle se dostavují týden, nebo i 14 dní před začátkem menstruace. Po prvním dni krvácení PMS postupně ustupuje a mizí.

PMS během života potká skoro každou ženu

Podle dat, které byly získané pomocí odborných dotazníků, je premenstruační syndrom častým problémem většiny žen. Nejčastěji se objevuje u žen, které mají 20 až 40 let. Nicméně, premenstruační syndrom se může objevit v každém věku, a to prakticky od první menstruace až po menopauzu.

PMS a jeho příznaky každý měsíc pociťuje 75 až 90 % žen. I přes tak vysoké číslo ale není premenstruační syndrom klasifikován jako nemoc. To znamená, že se s ním musí žena takzvaně vypořádat po svém.

TIP: Nejste spokojená se vzhledem vašeho dekoltu a trápí vás nezpevněné poprsí? Odtajníme vám 6 tipů pro dokonalý dekolt.

Vše, co potřebujete vědět o PMS syndromu

Premenstruační syndrom: příznaků je celá řada

PMS příznaků je celá řada. Jejich intenzita a také druh záleží na mnoha faktorech. Velkou roli hrají geny, věk, fyzická kondice a také psychické rozpoložení. Aby toho nebylo málo, tak jednotlivé příznaky se často střídají a objevují v nepravidelných cyklech.

V praxi to znamená, že jeden měsíc před začátkem periody vás můžou bolet záda a druhý měsíc můžete mít problémy s pletí. Zkrátka příznaky premenstruačního syndromu jsou proměnlivé a často se na ně nejde předem připravit. Jaké jsou nejčastější fyzické a psychické PMS příznaky?

  • zhoršení kvality pleti, nejčastěji v podobě akné,
  • citlivá prsa a bradavky, nebo jejich zvětšení i o půl velikosti,
  • bolestivý podbřišek,
  • bolest v břichu a nevolnost od žaludku,
  • různé stupně bolesti hlavy,
  • žena se cítí nafouklá, hlavně v oblasti břicha a končetin,
  • svalové křeče a citlivé klouby,
  • zácpa, nebo průjem,
  • chutě na konkrétní potraviny, které mají mnoho kalorií, jako jsou sladkosti a smažená jídla,
  • únava, horší koncentrace a nespavost,
  • rychle měnící se nálada, úzkosti, deprese,
  • může se objevit i agrese a vztek.

Nejsi spokojená s velikostí nebo s pevností svých prsou? Přičti si naše osvědčené tipy, jak zvětšit a zpevnit prsa

Proč PMS vzniká?

Odpověď na tuto otázku je, pro odborníky zabývající se ženským zdravím, stále nezodpovězená. Do dnešního dne se nepodařilo zjistit, co konkrétně premenstruační syndrom způsobuje. Nejspíš ale vzniká v důsledku rozbouřených hormonů, které během menstruačního cyklu výrazně mění svoje hodnoty.

Pomyslnými viníky jsou pravděpodobně hormony jako je estrogen, progesteron a také prolaktin. Jejich náhlé změny mají vliv na celou řadu procesů v organismu, a to může mít dopad nejen na fyzické, ale také psychické zdraví.

Proerecta WOMEN - Velmi oblíbený přípravek na snížení příznaků PMS

Proerecta WOMEN – Velmi oblíbený přípravek na snížení příznaků PMS

Co na premenstruační syndrom? 6 tipů pro úlevu od silných příznaků PMS

Pokud jste se už s příznaky PMS setkali, nejspíš jste také zjistili, že speciální léky na premenstruační zatím neexistují. Většina bolestí a nepříjemných stavů se proto tlumí klasickými prášky nebo třeba kapkami, které jsou určené na konkrétní problémy.

Léky na premenstruační syndrom sice v lékárně nenajdete, ale můžete vyzkoušet 6 tipů, které vám pomůžou snížit nepříjemné projevy PMS. Co na premenstruační syndrom vyzkoušet, abyste nemuseli každý měsíc trpět?

1. Upravte jídelníček

Začněte malými změnami. Třeba tím, že místo pravidelné porce hranolek si dáte čerstvý zeleninový salát. Celkově obohaťte váš jídelníček o více plnohodnotných potravin, které dodají vašemu tělu to správné palivo. Naopak omezte a v lepším případě se úplně vyhněte průmyslově zpracovaným potravinám.

2. Zaměřte se na pitný režim

Dodržování pitného režimu je klíčové pro správné fungování vašeho organismu. Bez vody by totiž nemohlo docházet k různým procesům v těle, které jsou často životně důležité.

Pitný režim by měl zahrnovat především čistou vodu, která může být doplněna o malé množství minerální vody a neslazených čajů. Mějte na paměti, že doplňovat tekutiny byste měli průběžně po celý den.

Proerecta WOMEN - Snižuje příznaky PMS

Proerecta WOMEN – Snižuje příznaky PMS

3. Zkuste pomoc přírody

Co na premenstruační syndrom, když nechcete použít prášky z lékárny? Mnoho žen se vrací ke kořenům a hledají pomocnou ruku v přírodě. Extrakty z bylinek a dalších rostlin pak konzumují v podobě čajů, tinktur, nebo kapslí.

Pokud nevíte, které bylinky se hodí pro podporu ženského komfortu, můžete využít speciálně vytvořené doplňky stravy. Proerecta woman obsahuje pečlivě sestavené složení, které podpoří normální fungování ženské organismu a zároveň uleví od typických ženských potíží.

4. Více se hýbejte

Nemusíte hned zdolávat nejvyšší vrcholky hor, nebo si kupovat roční permanentku do fitka. Stačí, když denně uděláte nějaký pohyb navíc. Třeba místo výtahu použijte schody, nebo vystupte o 1 zastávku dřív, než je vaše cílová stanice.

Pravidelný pohyb, který nemusí nutně znamenat dlouhé lekce ve vaší posilovně, posílí jak vaše fyzické zdraví, tak psychickou pohodu.

5. Nestyďte se odpočívat

Dnešní doba je rychlá a zaměřená na výkon. I přesto, že chcete mít skvělou kariéru, je důležité umět také chvíli vydechnout. Zkuste si najít alespoň jeden den v týdnu, který věnujete tomu, co vás baví a u čeho se vám daří relaxovat.

Pokud je celý den moc, najděte si alespoň 1 hodinu. Můžete si dopřát masáž, projít se v přírodě, nebo si přečíst pár kapitol vaší oblíbené knížky. Zkrátka dělejte to, co vás baví, ale klidně nemusíte dělat vůbec nic a jen odpočívat.

TIP: Vybrat správnou podprsenku může být složitější, než se může zdát. Přinášíme vám velký podprsenkový speciál, díky kterému konečně zjistíte vhodnou velikost vaší podprsenky.

6. Vitaminy a minerály

V neposlední řadě musíme zmínit, podstatný tip, který nesnižuje pouze příznaky PMS, ale pomáhá být zdravější a vitálnější. Mezi doporučované vitamíny a minerály rozhodně patří kyselina listová, vitamin B6, vitamin D, vápník a hořčík.

Právě hořčík může za tlumení křečí a zlepšuje náladovost. Hořčík můžete užívat formou doplňků stravy, což je rychlejší s doporučenou denní dávkou nebo jej naleznete i v zelenině, oříškách a semínkách. Určitě je zapotřebí zmínit vápník, který má i dle studie z roku 2017 prokázaný vliv na premenstruační syndrom.

Vše, co vás zajímá o PMS

Vše, co vás zajímá o PMS

Nejčastější dotazy o premenstruačním syndromu

1. Můžou být PMS příznaky tak silné, že si musím vzít den volna v práci?

Některé ženy trpí opravdu silnými příznaky premenstruačního syndromu, které je naprosto vyřadí z běžného fungování. Takže je velmi časté, že si musí vzít 1 den dovolené.

Pamatujte však, že pokud se tento stav opakuje každý měsíc, je vhodné navštívit lékaře. Intenzivní symptomy, které jsou podobné klasickému PMS, můžou totiž být signálem premenstruační dysforické poruchy, nebo vážnějších onemocnění.

2. Existuje nějaká prevence premenstruačního syndromu?

Protože dosud není žádný univerzální lék na premenstruační syndrom a přesně se neví, co ho způsobuje, neexistuje přesný návod na prevenci. PMS je nejspíš způsobený dysbalancí hormonů, a proto se často doporučuje celková změna životního stylu, která pomůže organismu se lépe vyrovnat s náhlými hormonálními výkyvy. Někdy stačí zařadit do vašeho dne pravidelný pohyb, někdy je nutné změnit více vašich návyků.

3. Jak poznám PMS od jiných onemocnění?

Hlavním poznávacím znakem toho, že prožíváte některý z příznaků PMS je fakt, že všechny fyzické a psychické nepříjemnosti přichází před menstruací, a ještě před ní také pomalu odchází.

Pokud by přetrvávaly a ani po menstruaci neustávaly, rozhodně vyhledejte lékaře. Ten díky vyšetření může vyloučit případné onemocnění. Vaše zdraví neberte na lehkou váhu a v případě pochybností raději vždy kontaktujte odborníka.

Nebojte se o ženských problémech mluvit otevřeně

Možná jste si až do dnešního dne mysleli, že se premenstruační syndrom týká jen hrstky žen. Opak je ale pravdou. Bohužel, v dnešní době se stále o těchto tématech moc nemluví. Těhotenství, porod, PMS a další ženské problémy zůstávají často jen mezi ženou a lékařem.

Přitom by větší informovanost rozhodně přispěla k lepšímu povědomí o ženském těle a celkovém zdraví. Pamatujte, že PMS je normální a běžná věc. Nicméně, pokud příznaky premenstruačního syndromu překračují hranice a výrazně vám narušují život a vztahy, tak na nic nečekejte a domluvte si prohlídku u vašeho lékaře.

Opt In Image
E-book ZDARMA: 4 TIPY, jak urychlit zvětšení poprsí

 

Protože testuji již několik let možnosti zvětšení prsou, bez plastické operace, vytvořila jsem pro Vás E-book ZDARMA, kde naleznete tipy na k rychlejšímu zvětšení prsou.

"Stačí vyplnit a odeslat jednoduchý formulář a TIPY získáte do 5 minut."

Odesláním souhlasíte s tím, že obdržíte marketinkový materiál a zároveň souhlasíte s našimi zásady o ochraně osobních údajů. Odhlásit se můžete kdykoliv.