Typy bolesti prsou u žen

Opakovaná bolest prsou trápí řadu žen. Bývá mírná nebo těžká a v některých případech vyžaduje podrobnější vyšetření až léčbu. Bolest může postihnout jedno, nebo obě prsa, případně může bolest vyzařovat i do podpaží. Příčina je často méně závažná, než se většina žen obává, ale bez vyšetření nelze obecně vyloučit ani rakovinu prsu.

U vnímavých žen může během menstruačního cyklu docházet k zadržování většího množství tekutin i větším hormonálním změnám. To může vyvolat tlak nebo zánět mléčné žlázy a tím i větší citlivost prsou. Nárůst tkáně i tekutiny se postupně musí vstřebat zpět do těla, což mnoho žen pociťuje jako bolestivé.

Zajímá tě, jak zvětšit svá prsa bez drahé plastické operace? Pak si přečti recenzi na nejoblíbenější doplněk stravy, který skutečně funguje, což nám potvrzují naše testy a zkušenosti našich čtenářek.

V prsou se mohou objevit bakterie, většinou se tak stává při kojení. Prs bolí, je zarudlý a objevit se může i horečka. Žena, která nekojí a objeví se u ní zánět prsu, by měla rozhodně zajít na vyšetření ke svému gynekologovi.

Bolest prsou u žen – hormonální příčiny

Jednou z častým příčin bolesti prsou je menstruační cyklus a změny hladin hormonů. Pocity napětí a bolesti v prsou se v období před menstruací objevují u některých žen pravidelně. Jde o vliv ženských pohlavních hormonů na tkáň prsu, která může u některých žen vyústit v tzv. cystickou mastopatii. Po začátku menopauzy tyto obtíže postupně vymizí.

V těhotenství se opět vlivem hormonů prsa zvětšují a připravují se na tvorbu mléka. Tento proces může být opět provázen pocity tlaku, napětí či bolestmi. Po porodu a při pravidelném kojení tyto pocity většinou odeznívají.

Znáte, těchto 14 unikátních potravin na přirozené zvětšení prsou, budete překvapené

Hormonální antikoncepce má řadu nežádoucích účinků a nepříjemné pocity jako jsou bolesti v prsech mohou vyvolat také. Pokud hormonální antikoncepce způsobuje delší dobu bolest prsou, je třeba ji vyměnit za jinou. Bolesti prsů se typicky objevují i po požití „tabletek po“ jako je např. Postinor. Obsahují poměrně velké množství hormonů a mohou organizmus ženy dočasně rozhodit.

Bolest na prsou – nehormonální příčiny

Během kojení může vzniknout zánět prsu, ale ten se může objevit i u nekojících žen. Původcem jsou bakterie, které nejčastěji přes mléčné žlázky proniknou do prsní tkáně. Prs je zarudlý, může být zvětšený, je bolestivý a někdy se objeví i horečka. Zánět není překážkou v pokračování kojení, někdy se však žena nevyhne antibiotické léčbě.

10 věcí, které prsa vypovídají nejen o vašem zdraví – tohle jste netušili

Návštěva lékaře je důležitá zejména u nekojících žen, tam je nutné najít příčinu potíží. Existuje totiž vzácná zánětlivá forma rakoviny prsu, která má podobné příznaky jako zánět prsu. Tím se odlišuje od jiných forem rakoviny prsu, kdy prs nebolí. Bolest prsních svalů může také způsobit nadměrné cvičení.

Bolest prsou pocházející z hrudi

V této kategorii není skutečná forma bolesti prsou, jedná se vlastně o typ bolesti na hrudi, přičemž žena cítí, jako kdyby bolest pocházela z prsou. Tento typ artritidy vzniká ve středu hrudníku, a nazývá se kostochondritida. Nastane, pokud se žebra a hrudní kost propojí. Špatné držení těla a proces stárnutí mohou přispět ke zvýšenému namáhání těchto spojů, což vede k bolesti.

TIP: Nedostatek estrogenu v těle, může být později velký problém. Doplňte jej, co nejrychleji.

Prevence bolesti prsou u žen

Jedním z preventivních opatření proti bolesti prsou je správný výběr a vhodná velikost podprsenky. Proto se nestyďte nechat si ve specializovaných obchodech s výběrem poradit. Správná velikost podprsenky by vás neměla svírat, tlačit ani škrtit. Košíčky musí prso zcela pojmout a nesmí na něj tlačit.

Rozlišujte různé druhy podprsenek na běžné nošení a na sport. S každou výraznější změnou váhy, neváhejte nakoupit i nové padnoucí spodní prádlo. Pokud máte doma dospívající dceru, pamatujte, že dívky ve vývoji si mají kupovat novou podprsenku přibližně každý půl rok.

Pevná a zdravá prsa vyžadují nadstandardní péči, pozor si dávejte hlavně na bolesti

Nezapomínejte nikdy na samo vyšetření prsou

Nazpomínejte na samovyšetření prsu

Samovyšetření prsu by měla každá žena provádět pravidelně  jedenkrát měsíčně, a to v období po skončení menstruace. Opakovaným vyšetřením se naučíte dokonale poznat svoje prsy a můžete tak velmi brzy zjistit jakoukoliv chorobnou odchylku od předchozího stavu.

Jak se provádí samovyšetření prsu:

  • Pohledem – stoupněte si před zrcadlo, paže nechte volně podél těla. Pátrejte po změnách ve velikosti či tvaru prsů. Sledujte, zda se na kůži prsů neukazují vtažená místa či naopak vyklenutí, případně barevné změny, zarudnutí či zvýšená žilní kresba. Dále dejte obě ruce nad hlavu a prohlížejte si prsa z různých úhlů. Zjistěte, jestli se neukázaly nějaké změny od posledního vyšetření. Všímejte si, neobjevuje-li se výtok, krvácení či vpáčení bradavky.
  • Pohmatem – v této fázi sedíte či stojíte. Pravou rukou si budete vyšetřovat levý prs. Představte si, že by byl prs rozdělen na čtyři části. Vyšetření začněte v horní vnitřní části. Prsty pravé ruky položte naplocho na kůži levého prsu a pomalými krouživými pohyby s mírným tlakem prohmatejte tuto část prsu. Stejným způsobem vyšetřete dolní vnitřní část prsu. Potom věnujte pozornost dolní zevní části a horní zevní části prsu. Na závěr vyšetření levého prsu vsedě či vestoje lehce zvedněte levou ruku tak, aby se uvolnilo podpaží. To pak pečlivě celé prohmatejte. Obdobným způsobem vyšetřete levou rukou prs pravý a samozřejmě i pravou podpažní jamku.
  • Pohmatem vleže – lehněte si a hlavu si položte na polštář. Levé rameno si podložte složeným ručníkem a levou ruku si dejte pod hlavu. Pravou rukou začněte vyšetřovat levý prs stejně jako vestoje od horní vnitřní části až po horní zevní. Při vyšetření zevních částí prsu položte levou paži podél těla. Také vleže vyšetřete podpažní jamku. Než začnete s vyšetřením pravého prsu, přendejte si složený ručník pod pravé rameno a pravou ruku si dejte pod hlavu. Levou rukou vyšetřujte pravý prs postupně část po části jako u prsu levého.

Čtěte, jaké jsou výhody a nevýhody malých prsou nebo i těch velkých prsou

Kdy navštívit lékaře, když pociťuji bolest na prsou?

Jestliže provádíte pravidelné kontroly prsou a narazíte na nějakou abnormalitu, rozhodně byste to neměly podcenit a pro jistotu navštívit svého gynekologa. Pokud bolest prsou přetrvává nebo se pravidelně opakuje v nesnesitelné míře, taktéž navštivte svého lékaře.

V žádném případě nepodléhejte panice, v naprosté většině případů se jedná o onemocnění nezhoubné. Lékař provede fyzikální vyšetření prsů pohledem a pohmatem. Dle potřeby může gynekolog indikovat zobrazovací vyšetření jako je ultrazvuk prsu, či mamografie.

Plastika prsou: co se děje při chirurgickém zvětšení prsou krok za krokem

Jaké jsou možnosti léčby?

Možnosti léčby bolesti prsou můžeme shrnout do tří základních opatření:

  1. dietní program a hubnutí
  2. změna životního stylu
  3. farmakologická léčba

Snížení výskytu potíží také přináší zhubnutí, a tím snížení obsahu nevyzpytatelné tukové tkáně v prsu. Ačkoliv snížení bolesti prsou pomocí dietního programu není prokázáno, mnoho žen zjistilo, že je pomáhá:

  • eliminovat kofein (káva, čaj, kolové nápoje a čokoláda)
  • snížit množství tuku snížením příjmu pečiva, masa s vysokým obsahem tuku a mléčných výrobků
  • zvýšit příjem ovoce, zeleniny a obilí
  • snížit příjem soli
  • zvýšit příjem vitaminových doplňků (vitamin E, vitamin B6 (pyridoxin) a olej z pupalky dvouleté). Zkuste také minerálky nebo doplňky stravy s obsahem hořčíku. Podávají se nejlépe ve druhé polovině menstruačního cyklu.

Dalším pomocníkem v boji proti bolesti na prsou je změna životního stylu. Naučte se uvolňovací taktiky, které pomohou snížit množství stresových hormonů v organismu, které taktéž mohou mít negativní vliv i na prsní tkáň. Mnoho ženám pomáhá na zklidnění mysli meditace a vizualizace.

Růst prsou u dívek: do kdy prsa rostou a jak je podpořit?

Léky pro úlevu od bolesti použijte jen v závažných případech. U žen s kostochondritidou, může být předepsán aspirin nebo protizánětlivé léky. Léky, které od bolestí prsu uleví, jsou buď ty s paracetamolem (panadol), nebo s acetylosalycitáty (aspirin), případně nesteroidní antiflamatika (ibalgin, brufen). Léky od bolesti nikdy neužívejte dlouhodobě.

Opt In Image
E-book ZDARMA: 4 TIPY, jak urychlit zvětšení poprsí

 

Protože testuji již několik let možnosti zvětšení prsou, bez plastické operace, vytvořila jsem pro Vás E-book ZDARMA, kde naleznete tipy na k rychlejšímu zvětšení prsou.

"Stačí vyplnit a odeslat jednoduchý formulář a TIPY získáte do 5 minut."

Odesláním souhlasíte s tím, že obdržíte marketinkový materiál a zároveň souhlasíte s našimi zásady o ochraně osobních údajů. Odhlásit se můžete kdykoliv.