Co může způsobit hrbolky na bradavkách

V minulém článku jsme se podrobně věnovali nejčastějším zvláštnostem u bradavek, které jsou ve skutečnosti úplně normální. Dnes se podíváme blíže na další zajímavost, která může potrápit nejednu ženu.

Hrbolky na bradavkách se přímo na nich, nebo v jejich okolí objevují během jakékoliv fáze ženského života, a to z různých příčin. Přiblížíme vám, proč hrbolky na bradavce vznikají a kdy s nimi pro jistotu zajít k lékaři.

Co způsobuje hrbolky na bradavkách?

Když se řekne výstupek, nebo hrbolek na prsu, každý si hned představí ten nejhorší možný scénář, tedy možné vážné onemocnění. Ne vždy, tomu tak však je. Hrbolky na bradavkách mohou být úplně něco jiného, než to, co si myslíte.

V tomto případě je velmi důležitá prevence a to přinejmenším v rámci samovyšetření poprsí. Kdy už pouhým zrakem můžete odhalit případné problémy. Jaké hrbolky, které nejsou karcinogenní, můžete na vašem poprsí pozorovat?

Vítěz mezi produkty na zvětšení prsou

1. Možná je to zarostlý chloupek

První a velmi častou variantou je to, že vám jednoduše zarostl chloupek. Tak jako na jiných místech vašeho těla i kolem bradavky a prsního dvorce se může pár chloupků objevit. Nejde o žádný nenormální jev, pár chloupků má každá žena.

Ten, který zaroste, se v podstatě místo růstu směrem nahoru, stáčí zpátky dolů. Hrbolky na bradavce, které jsou způsobené zarostlým chloupkem poznáte tak, že jde většinou vidět pod kůží zarostlý chloupek (často do obloučku) a jsou velmi podobné akné pupínku.

2. Objevila jste Montgomeryho žlázu

Kdo by to byl řekl, že ňadro má tolik částí. Kromě bradavky a prsního dvorce na něm najdete i Montgomeryho žlázy. Že nevíte, o co se jedná? Jde právě o malé hrbolky na bradavkách, nebo spíše prsním dvorci, které mají svou nezastupitelnou funkci.

Produkují olejovitou tekutinu, která během kojení zvlhčuje okolí prsní bradavky a dvorce, aby bylo kojení pro ženu komfortnější. Díky tomu dochází v podstatě k přírodnímu promazávání a ochraně povrchu bradavek.

Máte neustálý hlad a kila jdou nahoru? Proteinové balíčky, které skvěle chutnají, jsou rychlé na přípravu a díky vysokému obsahu bílkovin efektivně utiší hlad a pomáhají při hubnutí.

3. Patrně se Montgomeryho žláza zanítila

Bohužel, tak jako póry na obličeji se mohou i Montgomeryho žlázy ucpat. Po zanícení se objeví pupínek, podobný akné, který může být zarudlý a bolet. Rozhodně si hrbolek na bradavce nevymačkávejte.

Stačí, když na něj na pár minut přiložíte horký obklad. Díky tomu se mazová žláza roztáhne a uvolní. Do druhého dne by měl zánět povolit a ustoupit. Pokud se tak nestane, raději kontaktujte vašeho lékaře.

Jak se projevují hrbolky na bradavkách

Hormonální změny a hrbolky na bradavce

Hormony a zase ty hormony. Během puberty hormonální bouře startuje a pokračuje v těhotenství. Každý měsíc žena cítí, jak ji hormony v rámci menstruace mohou potrápit. Největší změna v hladině ženských hormonů přichází během těhotenství a kojení, kdy se mění celá postava, včetně poprsí.

Díky tomu, že většině žen se velmi zvětší poprsí, včetně prsního dvorce, můžou jít lépe vidět i Montgomeryho žlázky, tedy hrbolky na bradavce, které dříve vidět nešly. Pokud si nejste jisté, zda to jsou skutečně ony, raději se při prohlídce zeptejte lékaře.

Jak pečovat o bradavky?

Pokud máte normální typ pokožky, není nutné se nějak o bradavky starat. Majitelky sušší pokožky a starší ženy, by si měly minimálně po každém sprchování, nebo koupeli natřít celé tělo vhodným tělovým krémem, nebo máslem. To skvěle zvlhčí pokožku a vyživí ji.

Během kojení je vhodné zvýšit péči o bradavky. Časté přisávání a rostoucí zoubky vašich dětí mohou jejich kondici snížit a vám zadělat na problémy. Vhodné jsou teplé bylinkové obklady, nebo speciální oleje na péči o bradavky a prsní dvorce při kojení.

Kdy se návštěvě lékaře nevyhýbat?

Samozřejmě, každá změna vašeho poprsí, která se objeví v průběhu vašeho života by vás měla zajímat. Samozřejmě není vhodné hned panikařit a zamyslet se, zda jste neudělala něco jiného, než je zvykem. Třeba nový typ tělové kosmetiky, nebo nové oblečení a spodní prádlo vás může pořádně potrápit.

Často pokožka při kontaktu se syntetickými látkami svědí, nebo je červená. Pokud však ani po vysazení kosmetiky, nebo výměny šatníku nic nepomůže, pro jistotu zavolejte lékaři. Jaké další věci nebrat na lehkou váhu, a kdy co nejdřív navštívit doktora?

 • Vytvořil se vám hrbolek u bradavky se šupinami
 • Bradavka, nebo prsní dvorec je vločkovitý, nebo naopak mokvá
 • Kůže kolem prsního dvorce a bradavka je zatvrdlá a zarudlá
 • Prso je pokryté vyrážkou, podobnou ekzému
 • Ňadra, nebo jakákoliv jejich část vás svědí nebo pálí
 • Pokožka nebo celé poprsí je extrémně senzitivní a bolí i při jemném dotyku
 • Z bradavky nebo hrbolků na bradavkách vytéká krvavý, nebo nažloutlý výtok
 • Náhle se bradavky zploštily, nebo vpáčily
 • Bradavky nebo prsní dvorce změnily svůj vzhled a tvar, aniž by byl důvod (menstruace, kojení, těhotenství)
 • Zaznamenáte jakoukoliv změnu během vašeho života, která do pár dnů nezmizela

Karcinom prsu je noční můrou všech žen. Jak se vyhnout nádoru prsu? Poradíme vám 7 jednoduchých tipů na prevenci.

Hrbolky na bradavkách: nejčastější dotazy

 1. Moje bradavky a celkově prsa nejsou stejná. Je to normální?

Nikdo není dokonalý a podle průzkumů je asymetrie poprsí velmi častá. Samozřejmě se jedná o mírné odchylky v rámci velikosti poprsí nebo samotných bradavek. Pokud jste zaznamenala, že máte jedno ňadro o velikost větší, nebo menší, než to druhé, určitě s tímto problémem zajděte k lékaři.

Nemusí se jednat o život ohrožující problém, jde spíše o estetiku a vaše psychické pohodlí. Lékař většinou podle diagnózy určí, zda je možné asymetrii chirurgicky upravit a seznámí vás s případnými komplikacemi, které s sebou může chirurgický zákrok přinášet.

 1. Stále nerozumím rozdílu mezi bradavkou a prsním dvorcem. Jak to je?

Jako bradavka se označuje malý, často kuličkový výběžek, který je uprostřed prsního dvorce. Prsní dvorec je tedy kruhovitá oblast kolem bradavky. Často má jinou, spíše tmavší barvu, než je odstín kůže.

Během těhotenství tmavne a to z toho důvodu, aby usnadnila orientaci miminku pro jednodušší přisátí během kojení. Velikost nejen bradavky, ale i prsního dvorce je různá a může se měnit během hormonálních výkyvů v životě.

Zima byla dlouhá a léto klepe na dveře. Jak zhubnout pár nadbytečných kil? Přinášíme vám podrobný návod, jak zhubnout nejen do plavek.

 1. Udělal se mi hrbolek u bradavky se šupinami. Co s tím?

Při pravidelném preventivním samovyšetření poprsí zjistíte, že vaše ňadra se mění v rámci menstruačního cyklu. Tedy zvětšují se a mohou být citlivější. V případě různých atypických výstupků a hrbolků byste měla zbystřit.

Samozřejmě, ne všechny hrbolky na bradavce jsou signálem vážného onemocnění. Ale pokud si nejste jistá, co by hrbolek mohl být, raději si domluvte prohlídku u lékaře. Vždy je lepší vyvrátit možné podezření, než se strachovat.

Prevence je půl zdraví

Poprsí má v životě ženy nezastupitelnou roli. Jsou typickým symbolem ženství a bez něj by nebylo možné vyživovat miminka v raném období jejich života. Proto je důležité o ňadra správně a pravidelně pečovat. Preventivní samovyšetření prsou by se mělo stát běžnou rutinou.

Je důležité ho provádět nejen hmatem, ale také zrakem. V případě nového hrbolku na bradavce nejdříve zvažte různé možnosti, proč se mohl hrbolek vyskytnout. Pokud se nejedná o zarostlý chloupek, pupínek od akné, nebo Montgomeryho žlázku, ihned se nechte vyšetřit u vašeho lékaře.

Ráda si dopřáváte malou chvilku sama pro sebe? Dosáhněte orgasmu do pár minut. Womanizer je erotická pomůcka, kterou už nikdy nedáte z ruky. Posuňte vaši masturbaci na novou úroveň.

Opt In Image
E-book ZDARMA: 4 TIPY, jak urychlit zvětšení poprsí

 

Protože testuji již několik let možnosti zvětšení prsou, bez plastické operace, vytvořila jsem pro Vás E-book ZDARMA, kde naleznete tipy na k rychlejšímu zvětšení prsou.

"Stačí vyplnit a odeslat jednoduchý formulář a TIPY získáte do 5 minut."

Odesláním souhlasíte s tím, že obdržíte marketinkový materiál a zároveň souhlasíte s našimi zásady o ochraně osobních údajů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Top produkt na zvětšení poprsí za rok 2021