Co je biopsie prsu a jak probíhá?

Rakovina prsu u žen představuje okolo 20 % všech zhoubných nádorů. Nejedná se o zanedbatelné číslo. Nicméně s vyvíjející se medicínou klesá úmrtnost spojená s rakovinou prsu.

Stejně jako u jiných nemocí, je důležitá včasná diagnostika, proto není vhodné jakkoli oddalovat návštěvu lékaře, pokud máte podezření na rakovinu prsu. Vyšetří vás a pravděpodobně vás pošle na zákrok kterému se říká biopsie prsu. Ukážeme vám, jak probíhá a na co se připravit.

Co je biopsie prsu?

Pod pojmem biopsie prsu máme na mysli vyšetření, které odebírá vzorek podezřelé prsní tkáně. Rozhodně nemusíte mít strach, jedná se o jednoduchý lékařský zákrok. Biopsie představuje nejlepší možnou diagnostickou metodu, jak posoudit, zda je podezřelá tkáň složena z rakovinných buněk. Odebrané miniaturní vzorky se poté odesílají do laboratoře, kde je odborníci posoudí a potvrdí nebo naopak vyvrátí rakovinu prsou.

Pokud si tedy nahmatáte na prsou podezřelý útvar, nepanikařte. Existuje mnoho dalších méně závažných komplikací, u kterých se může na prsu objevit bulka, kulička nebo jiný podezřelý útvar. Ze všeho nejdřív je potřeba navštívit odborníka, který vás vyšetří a určí, o co by se mohlo jednat. Biopsie prsu není bolestivá, nemáte se tak čeho bát.

Jak probíhá biopsie prsou

Ze všeho nejdřív je potřeba se na biopsii prsou dobře připravit. Zejména se zamyslete nad tím, jestli nemáte alergii na některé látky obsažené v lécích.

Udělejte si seznam všech léků, které pravidelně užíváte, případně doplňků stravy, které by nějak mohli souviset. Ze všeho nejdřív se provádí vyšetření na mamografu a ultrazvuku. Takové vyšetření poskytne první indicie a navede lékaře dál. Pak přichází na řadu samotná biopsie.

Ne každá bulka na prsou znamená hned rakovinu. Přesto je dobré zaměřit se na prevenci, protože riziko rakoviny prsou je u žen vysoké. Podívejte se na 21 tipů, jak na prevenci rakoviny prsu.

Biopsie už probíhá v lokální anestezii, která vám danou oblast těla znecitliví. Biopsie se nejčastěji provádí jehlou, která se zavede do podezřelé tkáně a odebere se vzorek, který je poté možné mikroskopicky vyšetřit. Existuje však více různých druhů biopsií. Ta nejčastější, pomocí tenké jehly, je aspirační biopsie a provádí se zhruba v 80 % případů.

Jak probíhá biopsie prsou?

Přečtěte si 9 zajímavých faktů, které jste možná nevěděli o prsou. Budete překvapeni.

Biopsie pomocí jádrové jehly

Biopsie pomocí jádrové jehly se provádí větší jehlou, která odebírá větší vzorky. Jehla se zavede do podezřelé tkáně a speciální řezná jehla je pak schopna odebrat vzorek o velikosti rýže. Opět velmi rychlá a přesná metoda biopsie prsu.

Stereotaktická biopsie

Pokud dojde k této metodě biopsie, nastupuje chirurg, který provede odebrání vzorku. Během této metody odebrání vzorku prsní tkáně budete ležet na stole a chirurg vaše ňadro pevně umístí mezi dvě desky, které drží jeho polohu. Chirurg poté odebere kousek prsní tkáně k rozboru. Metoda se provádí ojediněle, a to pouze, pokud je potřeba ověřit mikrokalcifikace.

TIP: Žádná žena, by neměla podceňovat samovyšetření prsou. Můžete tak mnohému zabránit i smrtelným následkům. Zjistěte, jak správně provádět samovyšetření prsou.

Chirurgická biopsie

Chirurgická biopsie odstraňuje podezřelou prsní tkáň. Jedná se ve své podstatě o úplné odstranění podezřelé prsní tkáně. Opět se poté vzorek prozkoumá v laboratoři, kde prozkoumají, zda došlo k celkovému odstranění a detailně prozkoumají vzorek a určí, zda se jedná o rakovinu prsu.

Jaké jsou výhody biopsie prsou

Biopsie prsu a její výhody

Biopsie prsu má hned mnoho výhod. Jedná se o poměrně rychlý a snadný zákrok, který je ovšem nezbytný k určení nebo vyloučení rakoviny prsu.

Biopsie znamená jen minimální zákrok do vašeho těla (pokud se nejedná o chirurgickou biopsii). Navíc se po ní jen zřídka objevují různé nežádoucí účinky nebo problémy. Většinou je žena po biopsii schopna velmi rychle běžného života.

 • Přesná metoda, díky které se odebere vzorek pro laboratorní vyšetření.
 • Minimálně invazivní metoda, která nezanechává následky.
 • Snadný lékařský zákrok, kde je minimální riziko komplikací.
 • Nemusíte se na zákrok nijak zvlášť připravovat.

Znáte, těchto 10 tipů pro pacientky s rakovinou prsu

Rizika spojená s biopsií

Stejně jako u jiných zákroků, se mohou také v případě biopsie prsu objevit nežádoucí příznaky a rizika. Riziko je sice malé, ale každý organismus může zákrok snášet trochu jinak.

Většinou se ale nejedná o žádná rizika, která by představovala závažnější problém. Často stačí jen vhodná léčba nebo klidový režim a velmi rychle odezní.

 • Modřina na prsu, u kterého byla provedena biopsie (poměrně častý příznak, který je zcela běžný a sám odezní).
 • Otok prsu se může objevit, pokud byl řez větší nebo bylo odebráno více vzorků.
 • Bolest v místě vpichu, a to především při hmatu (opět sama odezní).
 • Ojediněle se může stát, že se v místě biopsie objeví infekce – v takovém případě je vhodné ihned kontaktovat lékaře.
 • Může se objevit také horečka, opět doporučujeme postup konzultovat s lékařem.
 • Zarudnutí v místě biopsie by mělo zakrátko samo zmizet.
 • Ojediněle se může objevit výtok v místě biopsie – v takovém případě je opět vhodné ihned vyhledat lékaře.

Biopsie prsou - Časté dotazy a odpovědi

Biopsie prsu: co vás nejvíc zajímá

Opravdu je biopsie prsu bezbolestná?

Ano, biopsie prsu nebolí, probíhá v anestezii. Navíc ani s odstupem času většinou nebolí a neobjevují se žádné negativní projevy nebo rizikové faktory. Opravdu se nemáte čeho bát. Čím dříve biopsii prsu podstoupíte, tím dříve se může rakovina vyvrátit.

Co dělat, když rozbor potvrdí rakovinu prsu?

Určitě nepanikařte. Dnešní medicína je na vysoké úrovni a úmrtnost na rakovinu prsu se výrazně snižuje. Pokud lékaři odhalili rakovinu prsu brzy, možná ji jen chirurgicky odstraní, a to bude všechno. Nebojte se na další postup zeptat svého lékaře.

Jaké další onemocnění mohou vytvořit bulku v prsu?

Onemocnění, které mohou způsobit změny na prsu, případně vytvořit v něm podezřelou tkáň, není málo. Nemusí se tak vždy jednat o rakovinu. Například může jít o nezhoubné nádory, hormonální změny, cysty, papilomy a podobně.

Důležité je jít na biopsii prsu co nejdřív

Odborníci se shodují, že důležité je, podstoupit biopsii co nejdřív, jakmile máte podezření na rakovinu prsu. Biopsie prsu není bolestivá a nejrychleji potvrdí nebo vyvrátí rakovinu. Včasná léčba je potom velmi důležitá. Nenechte proto nic náhodě.

Opt In Image
E-book ZDARMA: 4 TIPY, jak urychlit zvětšení poprsí

 

Protože testuji již několik let možnosti zvětšení prsou, bez plastické operace, vytvořila jsem pro Vás E-book ZDARMA, kde naleznete tipy na k rychlejšímu zvětšení prsou.

"Stačí vyplnit a odeslat jednoduchý formulář a TIPY získáte do 5 minut."

Odesláním souhlasíte s tím, že obdržíte marketinkový materiál a zároveň souhlasíte s našimi zásady o ochraně osobních údajů. Odhlásit se můžete kdykoliv.