Zvětšená cysta prsu může vyděsit

Rakovina prsou je zlým snem snad každé ženy. Bohužel, podle statistik postihne toto onemocnění ročně až několik tisíc žen v České republice. Proto není divu, že když si žena najde bolestivou bulku na prsu, začne být nervózní.

Na druhou stranu, ne každá bulka na prsu představuje zhoubný nádor. Může jít například o cystu, která běžně člověku nepřináší žádné komplikace a může dokonce i sama zmizet. Jak poznat cystu a co dělat, když si nahmatáte bulku na prsu?

Co to je cysta prsu?

Možná vás napadá, jak taková cysta asi vypadá. Cystu si můžete představit jako dutinu, která ale není prázdná. Uvnitř se nachází čirá, nebo lehce zabarvená tekutina.

Většinou jde o kulovité útvary, které se pak po hmatu jeví jako bulky. Cysty se můžou tvořit nejen v prsu a jeho okolí, ale také v podstatě v celém vašem organismu. U žen jsou například velmi časté cysty na vaječnících.

Proč cysty v prsu vznikají?

To, proč cysta v prsu vznikne nemá jasnou příčinu. Odborníci se shodují, že pravděpodobně velkou roli hrají hormonální změny v těle, které jsou spojené nejčastěji s menstruačním cyklem, těhotenstvím nebo menopauzou. Dalším faktorem může být také dědičnost.

Nicméně studie nepotvrdily 100 % přenos z matky na dceru. Proto je velmi těžké předem určit, které ženy jsou k cystám náchylnější. Vznik cyst dále může způsobit například zánět, dysplazie, nebo různé druhy nádorového onemocnění.

 • Jednoduché cysty – Tyto cysty mají hladké okraje, tenké stěny a jsou zcela naplněny tekutinou. Jsou vždy benigní. Jedná se o cysty, které se tvoří v důsledku fibrocystických změn.
 • Komplexní cysty – Na rozdíl od jednoduchých cyst mají složité cysty nepravidelné okraje, silné stěny a určité množství pevných látek v tekutině. Většina je benigních.
 • Komplikované cysty – Tyto cysty jsou někde mezi jednoduchými a složitými. Nemají tlusté stěny, ale mohou mít v tekutině nějaké pevné látky. Většina je benigních.

TIP: Nejste spokojená se vzhledem vašeho výstřihu? Jednou z možností, jak dodat vašim ňadrům hezčí tvar, je modelace poprsí. Přiblížíme vám, jak takový zákrok probíhá a kolik za něho utratíte.

Jak postupovat, když si nahmatáte bulku na prsu?

Sprchujete se a najednou se vám zastaví ruka na ňadru. Provedete si samovyšetření prsu a ucítíte malou bulku, která tam ještě minulý týden nebyla. Co s tím a na jaká vyšetření se připravit?

 1. Uklidněte se a začněte váš problém co nejdřív řešit.
 2. Zavolejte vašemu lékaři.
 3. Popište mu vaše problémy.
 4. Lékař vás pozve k sobě na kontrolu, kde provede vyšetření pomocí ultrazvuku.
 5. Lékař vás může poslat také na mamografické vyšetření.
 6. Může se stát, že budete také muset jít na odběry krve.
 7. Po testech, odběrech a vyšetřeních vám lékař vysvětlí váš problém a doporučí případnou léčbu.

TIP: Chcete větší a pevnější psa, ale nemáte dostatek peněz na plastickou operaci? Vyzkoušejte neinvazivní možnost zvětšení a zpevnění prsou s osvědčeným produkty, jako je BreastExtra a BreastFast nebo vyzkoušejte speciální metody….

Bulka na prsu u mužů není výjimkou

Myslíte si, že bolestivá bulka na prsu se může objevit pouze u ženy? Tak to jste na velkém omylu. Méně vážné cysty, ale také rakovina prsou se totiž týká také mužů. Samozřejmě, že v porovnání s ženami se bulka na prsu u mužů vyskytuje o dost méně, ale není to onemocnění, který by se jim úplně vyhýbalo.

Muži často problémy přehlíží a do ordinace chodí až ve velmi pokročilém stadiu onemocnění, a to nejen komplikuje, ale především zbytečně prodlužuje léčbu. Proto by si i muži měli pravidelně samovyšetřovat poprsí a každou změnu by měli hlásit doktorovi

Jak odhalit cystu prsu? Za správnou diagnostikou k lékaři

Jak odhalit cystu prsu? Za správnou diagnostikou k lékaři

Za správnou diagnostikou k lékaři

Poznat o jaký typ bulky na prsu se jedná nebývá jednoduché. Ňadra se totiž během života ženy neustále mění. A to nemusí jít jen o těhotenství nebo kojení. I klasický menstruační cyklus má totiž na vaše poprsí velký vliv.

Proto si při jejím nálezu nevytvářejte sami diagnózu a zajděte si rovnou k vašemu ošetřujícímu lékaři. Jaké další nejčastější příznaky, kromě výskytu bulky, můžou být varovným signálem rakoviny prsou?

 • v okolí bulky na prsu dochází ke vtažení kůže
 • kůže na ňadru je zarudlá
 • pozorujete změny na bradavce, například její vtažení, odlupující se šupinky
 • krvácivý výtok z bradavky
 • bulka a samotné poprsí je bolestivé na dotek
 • prso začne měnit velikost nebo tvar

MUDr. Marie Vaňačová popisuje, co je cysta: Dobrý den, cysta je dutinka, ve které není tkáň příslušného orgánu-ve vašem případě tkáň prsu. Může být prázdná nebo vyplněná tekutinou. V prsní žláze může být jedna, ale může jich tam být i více, různé velikosti. Jsou-li cysty nebo cysta malé, což je ve většině případů, nijak se neprojevují a zjistí se až při vyšetření rtg či UZV. Velikost se v čase může měnit, může se i samovolně vstřebat. S pozdravem M.V.

Léčba cysty v prsu závisí na její povaze

Pokud lékař vyloučí rakovinu prsu a stanoví, že se jedná o cystu, následuje několik možností, jak bude probíhat léčba. První variantou je to, že se cysta v prsu nechá v klidu a pro jistotu se pravidelně kontroluje.

Další variantou je takzvaná punkce. O co se jedná? Lékař lokálně umrtví okolí, kde se bulka nachází a tekutina, která způsobila bulku na prsu se odsaje pomocí jehly ven. Tekutina se samozřejmě posílá ještě na testy, aby se vyloučilo nádorové onemocnění.

Podle jejich výsledků se pak stanoví léčba. Poslední variantou je chirurgická operace, při které se celá cysta odstraní.

TIP: Blíží se vaše dny a vy se necítíte ve své kůži? Odtajníme vám vše, co musíte vědět o PMS syndromu a přidáme tipy, jak snížit jeho vliv na vaše psychické i fyzické zdraví.

Samovyšetření prsu: účinná prevence

Samovyšetření prsu: účinná prevence před rakovinou prsa

Prevence je základem zdravých ňader

Zdraví vašeho poprsí by mělo být vždy na prvním místě. Proto je důležité zapracovat na prevenci a správném životním stylu. Jeho základem je vyvážený jídelníček a dostatečný pohyb. Kromě preventivních vyšetření u vašeho gynekologa, byste měli také každý měsíc provádět samovyšetření prsu.

Po 45. roku je ženám také doporučováno chodit každé 2 roky na mamografické vyšetření, které hradí zdravotní pojišťovna. Vznik cysty prsu, ale také rakoviny prsu, člověk nemůže do velké míry ovlivnit. Jejich výskyt totiž záleží na mnoha faktorech. Nemalou roli v tom hraje genetika, hormonální změny, nebo například stárnutí. Proto je prevence mimořádně důležitá.

Víte, že v USA se ročně provede cca 1,6 milionu biopsií prsou a z toho je 75% benigní?

Cysty a bulky na prsu: co vás nejvíce zajímá?

1. Objevila jsem si bolestivou bulku na prsu. Můžu jít na mamograf bez doporučení lékaře?

Na mamograf si samozřejmě můžete zajít i bez žádanky od lékaře. Stačí si najít nejbližší specializované pracoviště s mamografem, které najdete v každém větším městě. Většina odborných pracovišť přijímá objednávky telefonicky, u některých si také můžete rezervovat váš termín návštěvy on-line.

Připravte se ale na to, že celé vyšetření si budete muset sami zaplatit. Pokud se vám ale něco na vašem poprsí nezdá, nebo se vám z ničeho nic objevila bolestivá bulka na prsu, měli byste rozhodně k vašemu lékaři zajít, aby vás odborně vyšetřil a případně poslal na další vyšetření.

2. Je mamografické vyšetření bolestivé?

Mnoho žen se obává, že mamografické vyšetření bolí. Není se však čeho bát. Mamografické vyšetření, které pomůže odhalit, proč se vám vytvořila bulka na prsu, není úplně příjemné, ale nejde o nic, co by extrémně bolelo. Během samotného vyšetření mamograf prsa zmáčkne, takže budete cítit mírný tlak, ale vaše prsa nijak nezraní.

3. Slyšela jsem, že pokud lékař diagnostikuje nádor, nemusí se automaticky jednat o rakovinu. Je to pravda?

Ano, to je pravdivé tvrzení, protože nádorů existuje několik druhů. Proto je důležité lékařské vyšetření, které by mělo správně určit typ nádoru. Na základě toho se pak stanoví léčba nádoru.

Ty se totiž dělí do 2 základních kategorií. Na zhoubné a nezhoubné. Mezi nezhoubné patří například fibroadenom nebo papilom. Nejznámějším zhoubným nádorem je pak karcinom.

O cystě v prsu nemusíte vědět klidně celý život

Klasická cysta prsu se neřadí mezi závažné onemocnění. Mnoho žen ji klidně celý život má a ani o tom neví. Je to z toho důvodu, že většina cyst nebolí. Bolest se objevuje až v případě toho, že dojde k jejich zvětšení, nebo zánětu.

Nezapomínejte, že pokud si nahmatáte bulku na prsu, je vhodné s tímto problémem ihned navštívit vašeho lékaře. I kdyby to byla jen zvětšená cysta, je nutné situaci správně vyhodnotit a případně vyřešit. Jen tak se vyhnete závažným zdravotním komplikacím. Protože i neléčená zvětšená cysta prsu vás může pořádně potrápit.

Opt In Image
E-book ZDARMA: 4 TIPY, jak urychlit zvětšení poprsí

 

Protože testuji již několik let možnosti zvětšení prsou, bez plastické operace, vytvořila jsem pro Vás E-book ZDARMA, kde naleznete tipy na k rychlejšímu zvětšení prsou.

"Stačí vyplnit a odeslat jednoduchý formulář a TIPY získáte do 5 minut."

Odesláním souhlasíte s tím, že obdržíte marketinkový materiál a zároveň souhlasíte s našimi zásady o ochraně osobních údajů. Odhlásit se můžete kdykoliv.