Citlivá prsa: nejčastější důvody a 5 tipů na zmírnění bolesti

Bolestivá a citlivá prsa jsou problémem, s kterým se setkala určitě každá žena. Nejčastěji je tento diskomfort způsoben změnou hladiny ženských hormonů, která se během cyklu mění.

Mnoho žen se obává, že bolestivá prsa jsou signálem vážného onemocnění. Ne vždy tomu tak je. Bolestivá a citlivá prsa vás totiž můžou trápit z více důvodů. Seznámíme vás s nejčastějšími z nich, a navíc vám poradíme, jak účinně zmírnit citlivost prsou.

Prsa prochází změnami

Ňadra jsou párovým orgánem, který je velmi citlivý na dotek. V průběhu ženského života mění svůj vzhled a tvar. Nejvíce jsou tyto změny viditelné v období, kdy hormony výrazně ovlivňují chod celého vašeho organismu.

Vývoj prsou začíná pubertou, pokračuje těhotenstvím a celý cyklus končí přechodem. Nejen tyto fáze života, ale i pravidelná menstruace, která je doprovázena silným premenstruačním syndromem, dokáže vaše prsa pořádně potrápit.

Patříte mezi ženy s velkými prsy? Prozradíme vám otázky, které se honí hlavou každému muži při pohledu na váš bujný dekolt.

Nejčastější důvody, proč máte bolestivá a citlivá prsa

Velmi citlivá prsa mohou ženě podstatně zkomplikovat její běžný život. Často je totiž jejich nadměrná senzibilita doprovázena také nepříjemnou bolestí. Kvůli tomu musí mnoho žen omezit nejen své sportovní aktivity, ale také milostný život.

Občas je tato bolest opravdu nepříjemná a nabírá na intenzitě. Není proto výjimkou, že může přecházet z prsou až do podpaží. Jaké jsou nejběžnější důvody, kvůli kterým vás mohou trápit bolestivá a citlivá prsa?

  • Očekáváte menstruaci a trápí vás PMS

Citlivá prsa jsou typickým znakem premenstruačního syndromu. Ten je způsoben výkyvy estrogenu a progesteronu v ženském těle. Není však pravidlem, že každá žena musí trpět bolesti prsou před menstruací. Průběh PMS, ale také samotné menstruace, je u každé ženy individuální a dokonce se může každý měsíc měnit. Bohužel, bolest prsou spojená s menstruací obvykle přejde až přechodem.

  • Přehnala jste to s tréninkem

Vaše ňadra jsou tvořena nejen mléčnou žlázou a tukovou vrstvou, ale také skupinou svalů. Ta je umístěná pod prsy a při náročném fyzickém cvičení ji může postihnout takzvaná svalová únava. Pokud jste do vašeho tréninku zařadila vyšší počet kliků nebo jiných posilovacích cviků na prsa, počítejte s tím, že na druhý den mohou být více citlivá a bolestivá.

  • Nenosíte podprsenku

Podprsenka má v ženském šatníku nezastupitelné místo. Její pravidelné nošení přispívá ke zdraví nejen vašich prsou, ale také partie zad. Velká ňadra totiž něco váží a vhodně zvolená podprsenka dokáže vytvořit efektivní podporu pro vaši páteř. Dobře padnoucí podprsenka navíc vaše prsa hezky vytvaruje a podpoří jejich dokonalý vzhled.

Myslíte si, že nosíte správnou velikost? Jedna studie z roku 2008 zjistila, že 80% žen nosí špatnou velikost podprsenky.

Chcete mít pevnější a větší dekolt, ale nemáte peníze jako já na drahé plastické operace? Pak se podívejte na můj oblíbený produkt, který mi pomohl vyřešit mé ženské problémy.

  • Možná jste těhotná

Ano, je to trochu paradox. Bolestivá a citlivá prsa jsou hlavními ukazateli dvou protichůdných možností. První z nich je, že se brzy dostaví vaše menstruace a vás trápí premenstruační syndrom. Druhou je to, že se vám podařilo otěhotnět. Řešení situace záleží na vašich prioritách. Buď můžete počkat pár dní, než se menstruace dostaví, nebo si rovnou udělat těhotenský test.

Věděli jste, že kouření má velký vliv na kojení? Prozradíme vám, jak může nikotin negativně působit v mateřském mléce.

  • Vašemu jídelníčku chybí vitamíny a plnohodnotné potraviny

Aby vaše tělo fungovalo tak jak má, je nutné zajistit mu dostatečný příjem živin. Bohužel, v dnešní hektické době je snadné odbývat se neplnohodnotnými potravinami a obědy z rychlého občerstvení. Ty jsou však plné soli, průmyslově zpracovaných tuků a dalších škodlivých látek, které mohou způsobit zadržování vody a tím podpořit zvýšenou citlivost vašich prsou.

  • Trpíte na cysty v prsou, nebo máte jinou nemoc spojené s bolesti prsou

Nejméně častým důvodem, proč máte citlivá prsa jsou cysty a další nemoci, které jsou spojené s bolestí prsou. Jedná se například o mastitidu (zánět prsu), s kterou se ženy potýkají především při kojení. Nejhorší variantou je nádor. Ten se může projevit abnormální změnou prsu, nebo nahmatáním bulky. Proto nezapomínejte na pravidelné samovyšetření prsou a preventivní prohlídky u vašeho gynekologa.

5 tipů, jak efektivně zmírnit bolest prsou

5 tipů, jak efektivně zmírnit bolest prsou

Bolestivá a citlivá prsa nejdou zcela vyléčit. Existuje však pár tipů, které vám pomohou alespoň trochu zmírnit vaše trápení. Jaké to jsou?

1. Pořiďte si padnoucí podprsenku

Vaše prsa se během života mění, a proto je nutné jim přizpůsobovat i velikost podprsenky. Není nic horšího než podprsenka, která nesedí. Věřte, že taková věc dokáže nadělat mnoho neplechy. A to jak vašim prsům, tak celé horní polovině těla. Špatná velikost podprsenky způsobuje otlaky a deformování vašeho postoje. Pokud si nevíte rady, jakou velikost vybrat, není nic jednoduššího, než si zajít do speciální prodejny, kde vám s výběrem poradí.

2. Dopřejte si pravidelnou masáž prsou

Jednoduchá masáž vašich ňader dokáže rozproudit krevní oběh v oblasti prsou a tím zmírní jejich citlivost. Není však nutné mít masérský kurz. Na internetu najdete mnoho návodů, jak jemně namasírovat vaše poprsí. K masírování doporučujeme použít jakýkoliv olej, který je vám příjemný. Vonné silice, které jsou obsažené v aromaolejích, efektivně podporují terapeutické účinky masáže.

3. Zkuste obklady z vody, nebo bylinkových výluhů

Jakýkoliv obklad může rychle zmírnit bolest vašich prsou. Teplé obklady uvolňují napětí svalů a studené tiší bolest, která byla způsobena například poraněním prsu. Velmi doporučované jsou bylinkové obklady. U nich však dávejte pozor na reakci vaší kůže s bylinkou. Doporučujeme zkusit obklad nejdříve na ruku a potom až na hrudník. Kůže v okolí prsou totiž je tenká a velmi citlivá.

Máte komplex z vašich malých ňader? Zkuste sílu přírody. Ukážeme vám 14 unikátních potravin, které vám pomůžou přirozeně zvětšit vaše poprsí.

4. Změňte váš životní styl

Nevhodná strava, ale i nedostatek pohybu mohou způsobovat bolest prsou. Ztuhlé prsní svaly vedou k jejich ochabnutí a následné bolesti. Pokud máte sedavé zaměstnání, pokuste se alespoň jednou za hodinu stoupnout a projít se po kanceláři. Zařaďte do vašeho denního režimu více pohybu. Třeba pravidelnou krátkou procházku. Váš mozek se okysličí a vy se příjemně protáhnete.

5. Navštivte vašeho gynekologa a zeptejte se na antikoncepci

Velmi bolestivá a citlivá prsa můžete řešit i s vaším gynekologem. Ten vás prohlédne a na základě anamnézy vám sestaví léčebný plán. V případě toho, že ihned vyloučí možnost nádoru prsu, vám pravděpodobně předepíše antikoncepci. Během léčby sledujte váš stav. Někdy totiž můžete vystřídat více druhů antikoncepce, než vám některá z pomůže s léčbou bolestivých prsou.

Bolestivá a citlivá prsa: co vás nejvíc zajímá?

Bolestivá a citlivá prsa: co vás nejvíc zajímá?

1. Existuje nějaký sport, který by zmírnil bolesti prsou?

Samozřejmě, že existují sporty, které dokáží ulevit citlivým prsům. Tyto sporty jsou určeny nejen těm, které trápí bolestivá prsa, ale také ženám, které jsou obézní a nemohou vykonávat všechny typy sportů kvůli své nadváze. Jedná se v podstatě o všechny sporty, které jsou bez jakýchkoliv nárazů a jsou prováděny v mírném tempu. Patří mezi ně například plavání, jóga, nebo rychlejší chůze.

Ráda byste shodila vaše přebytečná kila? Zkuste ketonovou dietu. Budete překvapená, jak účinná dokáže být.

2. Musím nosit při tréninku speciální sportovní podprsenku, i když nemám citlivá prsa?

Sportování a jakýkoliv jiný dynamický pohyb je pro tělo zátěží. Klasická podprsenka je tvarovaná a ušitá tak, aby podpořila vaše ňadra během běžných činností. Při sportování a tréninku dochází k častým, ale také prudkým nárazům, které můžou negativně poškodit elasticitu prsní tkáně. Kvalitní a padnoucí sportovní podprsenka chrání nejen vaše prsa, ale také vaše záda.

3. Trápí mě bolest prsou při kojení. Co to může způsobovat?

Bolestivá prsa při kojení jsou způsobená hormonálním výkyvem ve vašem organismu. Mimo to existují další příčiny, které můžou být za tuto komplikaci odpovědné. Jedná se například o ucpaný mlékovod, zánět prsní žlázy, nebo infekci plísněmi. Přetrvávající potíže neberte na lehkou váhu a navštivte vašeho lékaře, který vás vyšetří.

Běžná nebo přetrvávající bolest prsou?

Bolestivá a citlivá prsa dokáží významně ovlivnit běžné fungování každé ženy. Důvodů, které mohou tento diskomfort způsobit je více. Ty běžné, jako jsou premenstruační syndrom, nebo nastávající menopauza, můžete během vašeho života vypozorovat.

Pokud však vaše bolest prsou přetrvává a nemůžete se jí zbavit, rozhodně navštivte vašeho lékaře, nebo gynekologa. Včasná diagnóza totiž dokáže výrazně podpořit účinek vaší léčby.

Opt In Image
E-book ZDARMA: 4 TIPY, jak urychlit zvětšení poprsí

 

Protože testuji již několik let možnosti zvětšení prsou, bez plastické operace, vytvořila jsem pro Vás E-book ZDARMA, kde naleznete tipy na k rychlejšímu zvětšení prsou.

"Stačí vyplnit a odeslat jednoduchý formulář a TIPY získáte do 5 minut."

Odesláním souhlasíte s tím, že obdržíte marketinkový materiál a zároveň souhlasíte s našimi zásady o ochraně osobních údajů. Odhlásit se můžete kdykoliv.